BSO’da Gençlik Konseri: Halil İnalcık 100 Yaşında

Değerli tarihçimiz Halil İnalcık’a adanan Gençlik ve Spor Bayramı konseri, 20 Mayıs akşamı, adına ve anlamına yaraşır bir enerjiyle gerçekleşti. West Side Story, Chicago, Grease ve Les Miserables gibi hepimizin ucundan kıyısından bile olsa tanıyıp sevdiğimiz ünlü Broadway müzikallerinin bir araya geldiği konserde, çoğunluğu amatör olan Bilkent öğrencilerine müzikleriyle GoodFellas Ensemble eşlik etti. ABD Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gerçekleşen etkinliğin, bizler her ne kadar izleyiciler olarak göremesek de sosyal bir yanı da oldu. 19 Mayıs’ta Gençlik Konseri’nin, konserlere gelme imkânı olmayan lise öğrencisi gençlere özel bir temsili de gerçekleşti.

gençlikkonseri3kolaj3

 

Mütercim tercümanlıktan hukuka, mühendislikten sahne sanatlarına, birçok farklı bölümün öğrencileri ve mezunlarının altı aydan uzun süren bir sürecin sonunda gerçekleştirdikleri konser; farklı müzikallerin en akılda kalıcı sahnelerini izleyiciyle buluşturarak, hem müzikal aşkının yaygınlaştırma hem de bu aşka zaten sahip olan gençleri eğitme amaçlarına fazlasıyla ulaştı. Broadway’de The Producers, Promises Promises gibi çalışmalarıyla tanınan Phil Reno konserin şefliğini üstlenirken; uluslararası aktörlük, yönetmenlik ve yapımcılık deneyimi bulunan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale de sahne yönetmeni olarak projede yer aldı.

Konser, West Side Story (Batı Yakası Hikayesi) müzikalinden dans sahneleriyle başladı. 1961 yapımı bir filmi bulunan müzikal, tanıdık bir Romeo ve Juliet hikâyesi aslında. 1950’lerin ortasında geçen hikâyenin odağında, farklı iki sokak çetesine ait iki gencin aşkı var. Konserde müzikalden üç ufak sahne oynansa da, ustaca seçilen sahneler hem müzikali tanımayan izleyiciler için açıklayıcı, hem de müzikalin hâli hazırda hayranı olanlar için de tatmin edici nitelikteydi.

West Side Story’den sonra ise sahnede Chicago müzikalinden sahneler oynandı. Chicago ilk kez 1926 yılında, yozlaşmış adalet sistemini eleştiren bir oyun olarak yazılıp, 1975 yılında müzikalleştirilip, 2002 yılındaysa başrollerinde Renée Zellweger ve Catherine Zeta-Jones ile sinemaya uyarlanarak ününe ün kattı. Müziğine ayrı bir hayran olduğum Chicago’nun, bu güne kadar dinlediğim hiçbir versiyonunu aratmayan müzik performansı için GoodFellas Ensemble’ı da alkışlamadan geçmek imkânsız.

https://www.youtube.com/watch?v=uXSc2NQPF0g

Müzikallerden bahsedip de Grease’i akla getirmemek elbette olmaz. Müzikal olarak ilk kez görücüye 1971’de çıkan, 1978’de ise John Travolta ve Olivia Newton-John’lu bir film olarak izleyiciyle buluşan Grease, 1950’li yıllarda yaşayan iki liseli gencin aşkını konu alıyor. Kalabalık kadrosuyla ve neşeli parçalarıyla konserin en renkli anları Grease’e aitken, her müzikalseverin ezbere bildiği şarkılarla aksi zaten düşünülemezdi.

Konser, Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller’den sahneler ile sona erdi. Grease’in neşesinden sonra Les Miserables’ın ciddiliği havayı biraz ağırlaştırsa da; konserin 19 Mayıs şerefine yapıldığı düşünülürse, gecenin One Day More parçasıyla bitmesi de izleyici için ufak bir jestti.

Halil İnalcık konsere sağlık sorunları sebebiyle katılamasa da; hem müzikalseverlere, hem de müzikalle tanışanlara hitap eden Gençlik Konseri, hem değerli tarihçimizi onurlandırmakta, hem de 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını sanatla, neşeyle, müzikle ve dansla kutlamakta amacına fazlasıyla ulaştı.

geçnlik konseri 5

Resimler etkinliğin Facebook sayfasından alınmıştır.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu