BSO ile Beethoven’ın 10. Senfonisi

Bilkent Senfoni Orkestrası 12 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de Bilkent Konser Salonu’nda performansını sergileyecek!

galeri_01

Orkestra şefi başarılı Yunan sanatçı Stamatia Karampini, solist ünlü Japon kemancı Sayaka Shoji. İlk etapta keman dünyasının en önemli yapıtlarından “Op.47, Re minör Keman Konçertosu” seslendirilecek. Eserin orijinal sahibi Jean Sibelius ise 1865 doğumlu, yani Bilkent Senfoni Orkestrası doğumunun 150. yıldönümünde ünlü besteciyi yâd etmiş olacak.

 

galeri_17Beethoven’ın yalnızca 9 tamamlanmış senfonisi bulunmaktadır, fakat ünlü bestecinin eskizleri derlenerek bir müzikolog tarafından düzenlenmiş 10. bir senfonisinin de olduğunu biliyor muydunuz? BSO, konserin ikinci yarısında bu eserin ilk bölümünü yorumlayacak. 10. Senfoni, Britanyalı müzikolog Barry Cooper tarafından oluşturulmuş. Daha önce dünya genelinde iki defa sahnelenmiş. Türkiye’de ise, Bilkent Senfoni Orkestrası’nın vereceği konser ile 10. Senfoni ilk kez seyirciye dinletilmiş olacak.

 

Schubert‘in ilk iki bölümünü tamamlamış olduğu “Si minör, 8. Senfoni” de aynı akşam Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından çalınacak. Konser ismini de buradan alıyor zaten: “Bitmemiş Senfoniler”

 

galeri_02Orkestra şefi Stamatia Karampini kendisi de dâhil olmak üzere orkestra sanatçılarını dünya vatandaşı olarak niteliyor. Eğitimini Almanya’da aldıktan sonra Almanya, İsveç, Rusya ve daha pek çok ülkede kendini geliştirip ödülden ödüle koştu. Günümüzde de çok yoğun bir programı dolayısıyla ülkeden ülkeye uçmaya devam ediyor. Kendisiyle yaptığımız söyleşide, yoğun çalışma temposundan dolayı gittiği ülkeleri gezmeye pek vakit bulamadığını da üzülerek belirtti. Ankara’ya iki gün önce geldiği hâlde provalardan fırsat bulup şehri gezememiş. Onun başkentimize dair tüm anılarını Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Otel oluşturuyor. Orkestra sanatçılarının işi oldukça zor, ama ortaya çıkardıkları ilham kaynağı melodiler buna değiyor.

 

Bir klasik müzik severseniz, bu konseri kaçırmamalısınız. Daha önce hiçbir BSO konserine gitmemiş bir Bilkent öğrencisi iseniz de, Bitmemiş Senfoniler ile açılışı yapmanın tam sırası.

 

Konsere gitmek için nasıl bilet alabilirim?

 www.biletiva.com sitesinden biletinizi temin edebilirsiniz.

Konser salonuna nasıl ulaşabilirim?

 Konser başlamadan 1 saat önce Tunus ve Milli Kütüphane’den hareket edecek olan ücretsiz servisler sizi salona götürecek.

 

Bitmemiş Senfoniler ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.bso.bilkent.edu.tr

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775

 

Tarih: 12 Aralık Cumartesi

Saat: 20.00

Yer: Bilkent Konser Salonu

 

galeri_35

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu