Bir Elin Sesi Var: Ethem Sancak ve 17 Mayıs

“İnsanlar… Sevişiniz. Gerçek din, sizin bu sevgilerinizdedir. Varlığınız aşkınızla biçimlenecektir.”

Ludwig Andreas FEUERBACH

“Ünlü filozof değişmeyen tek şey değişimin kendisi diyor. Solculuğun alfabesi. Gençliğim boyunca ben hep eşitlik ve özgürlük için kavga verdim. Pervari’de ağalığın kadınlar üzerindeki ağır baskısı üzerine solculuğa başlamıştım. (…) Türkiye’de büyük sosyolojik dönüşüm vardı. Ceberrut devletin etkisiyle kentleşme arttı. Şimdi yüzde 80’in altına düştü köylülük. Kentli sınıfa da önderlik edeceğim diyen Tayyip Erdoğan çıktı. Tanıdım, dürüstlüğünü gördüm. Erdoğan’ın eteklerine tutunup oradan bir şey beklemek niyetim yoktu. Siirt seçimleri vesilesiyle Siirt’ten başbakan çıksın diye, dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de aşık oldum. Doğrusu solculuk dönemimde Mevlana ile Şems’in arasındaki aşka anlam veremiyordum. Tanıdıktan sonra gördüm ki,  böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor..”

ethem sancak

Sancak daha önce de Erdoğan’a annesini, babasını, eşini ve çocuklarını feda etmişti

Yukarıda alıntıladığım sözler Star Medya Grubu’nun sahibi Ethem Sancak’a ait. Ethem Bey’in biraz şaşırtıcı, söylendiği tarih itibariyle ilgi çekici ve benim gibi LGBT destekçisi insanlar için sevindirici oldu. Sancak, toplumumuzda görmeye alışkın olduğumuz türden cinsel eğiliminin üstünü maskülenlikle domine ederek kapamak yerine tüm samimiyetiyle bir açıklamada bulundu. Fakat ne yazık ki kendisinin de az çok tahmin edebileceği üzere aşkının niteliğinden, ilahi aşkın sevgiliye kavuşturmamasından ve dünyevi aşkın ötesinde ilahi olana dair yüce bir sevgi ve bağlılığa dönüşmesi yüzünden Ethem Bey ne yaparsa yapsın, ne dünyevi aşkına ne de ilahi aşkına kavuşabilecek gibi görünüyor. Dünyevi olana karşı duygularının karşılıksız olması tahminim bir kenara dursun; ilahi aşkının da ‘öbür tarafta’, bu aşkın kaynağının hemcinsine yönelik olmasından, pek de iyi değerlendirilmeyeceği kanaatine ‘haddim olmayarak’ vardım. Hem zaten iyi değerlendirildiği takdirde bile, tam olarak neyle (kimle) ödüllendirileceği sorusu kafamı allak bullak ediyor.

Ethem Sancak’ın durumuna olan üzüntümü belirtmeden ve bu açıklamaları yaptığı tarihin yaklaşan tarihlere dikkat çekme açısından önemi için de teşekkür etmeden geçemeyeceğim.  17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı günü, LGBT hakları lehine gösteri ve yürüyüşlerle kutlanan; LGBT bireylere karşı uygulanan şiddet, ayrımcılık ve her türlü baskıya karşı insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan ve bu günde politikacıların, medyanın ve halkın dikkatini çekerek kitlelerle bir tür iletişim sağlayan önemli bir gündür. 2004’ten beri kutlanan bu gün, günümüzde eşcinselliğin 37’sinde hala ‘illegal’ olmasına rağmen 130 ülkede, sadece LGBT bireylerce değil; tüm insan hakları destekleyicileri ile birlikte kutlanmaktadır. Ülkemizde bu yıl Ankara, Antakya, Antep, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de yapılan etkinliklerle kutlandı. 2015 yılının bu gün için esas önemi ise odak noktasının gençler üzerine olmasıdır. Eylem için gençlerin çağrısı şu şekildedir:

lgbt global

17 Mayıs Eylem Noktaları

Biz, LGBTQI (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, queer ve interseks) gençler ve destekleyicilerimiz 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı gününde haklarımızı talep etmek için dünya genelinde bir araya geliyoruz.

Yüz binlerce insan sokaklarda, sınıflarda ve konferanslarda LGBTQI genç bireylerin evrensel saygılarını ve hak taleplerini kazanmak için çalışacaktır.

Bu küresel seferberlik kapsamında, LGBTQI gençlik ve destekleyicileri olarak dünyanın dört bir yanından aşağıdaki amaçlar için bir eylem çağrısı ve ‘Gök Gürültüsü’ başlatıyoruz:

  • Dünya liderlerinin tüm LGBTQI gençlerin temel insan haklarının tümüne erişimini sağlaması
  • Gençlik örgütlerinin LGBTQI gençlerinin ihtiyaçlarını ve seslerini benimsemesi
  • LGBTQI örgütlerinin gençlerle ve onların sorunlarıyla ilgilenmesi ve onları liderlik ve güçlendirme için desteklemesi

Genç LGBTQI insanların çoğu yaş, cinsel yönelim ve (ya da) cinsel kimliklerinden ötürü sık sık ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Çoğumuz:

  • Okulda ve sosyal ağlarda zorbalığa uğradık
  • Evlerimizden kovulduk
  • Şantaja uğradık
  • Kamusal ve özel alanlarda tacize uğradık
  • Sağlık hizmetlerine erişimimiz engellendi
  • Intersex çocuklar durumunda ameliyatlara ya da ‘dönüşüm terapilerine’ maruz kaldık

(…) Birçok zorluğa rağmen, genç LGBTQI insanlar inanılmaz güç, dayanıklılık ve esneklik göstermektedirler. Her gün, toplumda yüz yüze geldiğimiz ayrımcılığın üstesinden gelmek için çalışıyoruz; komiteler kuruyoruz; kalpleri, zihinleri, politika ve yasaları değiştirmek için kampanyalar yürütüyoruz.

Organizatörler:

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Queer Gençlik ve Öğrenci Organizasyonu (IGLYO)

IDAHO Komitesi http://dayagainsthomophobia.org/

Gençliğin Sesi http://youthvoicescount.org/

Cinsel Sağlık ve Üreme Hakları Gençlik Koalisyonu (YCSRR) http://www.youthcoalition.org/

Coalición Latinoamericana y Caribeña de jóvenes LGBTIQ (CLAC-JO) http://www.facebook.com/clacjo.lgbtiq/info?tab=page_info

Queer Afrika Gençlik Ağı (Qayn) http://www.qayn.org/

Avrupa Gençlik Forumu http://youthforum.org/

Gençlik için savunanlar http://advocatesforyouth.org/

Organizatörlerin yanına bir gün Ethem Sancak gibi destekçilerin de ismini dünya basınında belirtebilmek eminim ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olmuştur, benim için oldu. Darısı tüm büyüklerin başına…

 

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=19421

http://www.unison.org.uk/news/idahot-2015

dayagainsthomophobia.org

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu