Samsung Unpacked Etkinliğiyle Hayatımıza Giren Galaxy S10+

Samsung geçtiğimiz haftalarda Unpacked etkinliğini geçekleştirdikten sonra bütün gözler orda tanıtılan ürünlere yöneldi. Samsung o etkinliğinde Galaxy ailesinin 10.yılına özel Samsung Galaxy S10 ailesi, katlanabilir modeli olan Galaxy Fold ve taşınabilirler olarak da Galaxy Buds, Galaxy Watch Active ve Galaxy fit modellerini tanıttı. İlk kez bir Samsung lansmanını izleyen birisi olarak aklıma sürekli insanların neden alkışlamıyor oldukları geldi çünkü Apple lansmanlarında daha önceden tanıtılmış olan bir özelliği kendi telefonlarına koyduklarını söylediklerinde bile sanki o özellik ilk defa tanıtılıyormuş gibi alkışlanıyorlar. Her ne kadar Samsung’un yeni telefonlarını beğenmemiş olsam da sahnedeki insanların alkışlanmadıklarında yüzlerinin aldığı ifadeyi görmek üzücü bir durumdu.

Telefonlardan bahsetmeye başlayacak olursak şahsen tasarım olarak daha ne kadar kötü tasarlanabilirdi diye düşünmeden edemiyorum. Katlanabilir olan Fold’un 4.7 inçlik o küçücük ekranı mı daha kötü yoksa S10’ların sağ üst köşede ortalıkta duran ön kameraları mı? Seramik beyaz dedikleri renkle beyaz rengin en çirkin durduğu telefonu tasarlamış olabilirler. Eğer Galaxy F Huawei Mate X’i görseydi kendisine bir daha katlanabilir telefon demezdi sanırım. Ayrıca Telefon üreticileri arasındaki hangimiz daha çok kamera yerleştirebileceğiz yarışı kısa sürede son bulur umarım çünkü Samsung Galaxy F’e 6 kamera koyarak büyük gelişme kaydetti. Galaxy S10+’ta da 5 tane olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Gerçi bütün kullanıcılar olarak hepimizi profesyonel fotoğrafçı yapmak istedikleri için bu rakamlar az bile.

 

Yeni modellerin tasarımlarını ne kadar kötü bulduğumu bir kenara bırakıp özelliklere geçmenin vakti geldi sanırım. Samsung Galaxy S10 ailesi 3 tane yeni modelden oluşuyor. Küçükten büyüğe S10E, S10 ve S10+. Bu yazıda en büyük olan modelimiz olan S10+’tan derinlemesine bahsetmek istiyorum. Galaxy S10+’ın özelliklerinden bahsetmeye ekrandan başlayalım. Kamerayı ekranda başıboş bırakabilmek için Infinity-O ekran tasarımına geçip kullanıcılara 6.4 inçlik kenarsız bir ekran sunmuşlar. Bu çerçevesiz ekranla birlikte parmak izi okuyucusunu arkadan alıp ekranın içine yerleştirmişler ve ileride daha iyi olabilecek ultrasonik parmak izi okuyucuyu tasarlamışlar. Ekranı geçtikten sonra biraz da hepimizin ihtiyaç duyduğu 5 tane lensten bahsedeyim. (3 yeni modelimiz içinde sadece S10+ 5 lense sahip) Bu 5 kameranın 3 tanesi arkada 2 tanesi ise önde bulunuyor. Arka kameradaki lenslerin iki tanesi 12MP’lik diğeri ise 16MP’lik olmak üzere 12MP’lik olanların biri telefoto diğeri de geniş açı kamerası. 16MP’lik lens ise ultra geniş açılı kamera olma özelliğini sunuyor. Bu da insan görüşüne yakın genişlikte fotoğraf çekmenizi sağlayabilir hatta panoramik çekimler yaptığınızda bile daha geniş sonuçlar alabilirsiniz. Arka kamerayı geride bırakırsak ön kameradaki iki lensten biri 12MP’lik selfie kamerası diğeri ise 8MP’lik bir derinlik kamerası. Kamera ile bağlantılı olarak söylemek istediğim son konu ise belki de bütün etkinlik boyunca beğendiğim tek özellik çektiğiniz fotoğrafı tek tuşla Instagram’da paylaşabilecek olabilmeniz.

S10+’ta gördüğümüz bir başka özellik ise Huawei Mate 20pro’da gördüğümüz temassız şarj edebilme özelliğidir. 4100 mAH batarya kapasitesi ile başka bir telefonu arkasına koyduğunuz zaman onu da şarj edebilecek hatta Galaxy Buds veya Watch Active bile şarj edebiliyor ama hala kendi şarj olabildiği kadar hızlı şarj etme özelliğine sahip değil. Donanımı hakkında konuşmak gerekirse karşımıza %29 daha hızlı bir CPU ve %37 daha hızlı GPU çıkıyor ve 12GB RAM’ın yanında 1TB dahili hafıza ve 512GB’a kadar microSD kart desteği bizleri karşılıyor. Son olarak da bizim için en can alıcı nokta olan fiyata değinmek gerekirse en düşük modelimiz 7499 TL’den başlıyor.

Sonuç olarak sizin de anlayabileceğiniz üzere ben bu telefonu almaya meyilli değilim hatta etrafımdaki insanlara da bu modelleri almamalarını tavsiye ediyorum. Normalde Samsung’a karşı böyle bir tavrım yoktur lakin Unpacked etkinliği beni Samsung’tan baya soğuttu. Artık bütün umudumu bu yıl tanıtılacak yeni Note modeline bağlamış durumdayım fakat S10+’tan çok farklı bir model geleceğini de düşünmüyorum.  

 

Leave a Reply