Mekânın Sahibi Geri Geldi

Günümüz teknoloji piyasasında karşımıza bir sürü katlanabilir telefon çıkmaya başladı. Birçok şirket bu trendden geri kalmamak için katlanabilir telefonlarını tanıttı. Katlanabilir telefonuyla büyük ilgi toplayan Samsung, Galaxy F modeli ile sınıfta kaldı hatta ben de bu telefonla ilgili fikirlerimi daha önceki yazımda belirtmiştim. Katlanabilir telefonlar hakkında yazdığım o yazımda benim için gelmiş geçmiş en iyi katlanabilir telefonun Motorola Razr V3 olduğunu da belirtmiştim ki Motorola geçtiğimiz haftalarda kesintisiz ekrandan oluşan yeni katlanabilir telefonu Motorola Razr’ı tanıttı. Bu haber beni öylesine mutlu etti ki telefonu ilk kez gördüğümde yaşadığım mutluluğu sizlere dökecek kelime bulamıyorum. Eski Razr modelini hemen herkes hatırlar diye düşünüyorum, zamanın en efsane telefonuydu ve kalplerimizdeki yerini korumayı başardı.

Zaten harika olan bu telefonu nasıl daha harika yaptıklarına değineyim. Diğer katlanabilir telefonlar gibi katlandıkları zaman arada boşluk bırakmıyor, muhteşem menteşe sistemi ile boşluksuz şekilde kapanıyor. Aynı eskiden olduğu gibi 2 ekrana sahip, biri içerde biri dışarda olmak üzere ve dışardaki ekrandan da gelen bildirimleri, aramaları kontrol etme ve özçekim çekme imkanı var. Bu muhteşem telefona muhteşem bir renk eklemeyi de unutmamışlar ve çok güzel bir siyah renk kullanmışlar. Tuş takımının altındaki eski çıkıntıyı da bozmamışlar ve üstüne parmak izi okuyucu eklemişler. Parmak izi sensörünün hemen altında USB Type-C girişi bulunuyor ve şuan çoğu telefonda da karşımıza çıkan 3.5mmlik kulaklık girişsizlik bu modelde de aynen devam etmiş.

Motorola razr’ın özelliklerinden bahsetmeye başlayayım. Motorola bu modelinde Snapdragon 710 işlemcisini kullanmış. Kendisi 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafızaya sahip. Android işletim sistemine sahip bu model tabiki Andrid 9 Pie ile birlikte geliyor. Ekran boyutları ekran açık olduğu zaman gayet ideal, 6.2 inçlik 21:9 oranında sinema görünümlü ekran bizi karşılıyor, ekran kapalı olduğunda ise 2.7 inçlik 4:3 oranında ufak bir ekran karşılıyor. Şahsen ben Galaxy F modelinin ön yüzünde bulanan daha küçük erkanı çok kötü bulmuştum, bu modelde daha küçük boyutlu bir ekran var ama Samsung gibi ufacık ekrandan bütün telefonu kontrol etmiyorsunuz. Günümüzde başını alıp giden markalar arasındaki hangimiz daha çok kamera koyabileceğiz yarışına Motorola bu modeli girmemiş ve sadece iki kamera koymakla yetinmiş. Bu kameraların gayet başarılı işler çıkaracağını da iddia ediyor Motorola. Bu kameraların özellikleri de ana kamera için 16 MP f/1.7 diyafram açıklığına sahip lens, ön kamera içinse 5 MP f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir lens. Kamera performansı için rakamların pek de önemi yok, asıl önemli olan bu kameraların yazılımlarının nasıl olduğu. Yazılımın bir diğer önemli olduğu yer batarya tüketimi olacaktır zira bu telefon 2510 mAH bataryaya sahip. Son olarak da bu telefon 205 g ağırlığa sahip diyebilirim.

 

Her ne kadar ben şahsen bu telefona bayılıyor olsam da maalesef kendisinin iki tane can alıcı noktası var. İlki kendisinin bir sim kar girişi yok, sadece eSim destekli. İkincisi ve en can alıcı noktası ise satış fiyatının 1500 ile 2000 dolar arasında olması ve bu fiyat ülkemize gelene kadar yanına bir sıfır daha atmayı unutmazlar. Bütün bunları birleştirdiğimizde ortaya harika bir telefon çıkıyor ve tekrar tekrar bu telefonun ne kadar muhteşem olduğunu söylemekten kendimi alıkoyamıyorum.

 

Leave a Reply