İnce Sevenler İçin Yeni Macbook Air ve iPad Pro

Bu yılı lansmanlarla ve tanıttıkları ürünlerle dolu bir şekilde geçiren Apple 30 Ekim Salı günü son lansmanını New York’ta gerçekleştirdi. Tim Cook’un konuşmasıyla başlayıp Lana Del Rey’in performansıyla biten etkinlikte karşımıza 3 yeni ürün çıktı. Bunlardan ilki yüksek fiyatından muzdarip olmasam hemen ön sipariş verip sahip olmak isteyeceğim yeni nesil MacBook Air diye tanıttıkları inceltilmiş MacBook Pro. İkincisi de bu yazımda detaylarına değinmeyeceğim yeni nesil Mac Mini ve üçüncüsü de sadece yeni kasasından dolayı kalbimi fethetmiş, iPhone XR’in 11 ve 12.9 inçlik hali olan iPad Pro.  iPad Pro’nun yanında bir de artık tam olarak büyütülmüş S Pen olan Apple Pencil’a ve ülkemizde gerçekten hatırı sayılır bir fiyata sahip olan Smart Keyboard Folio’ya değindiler.

30 Ekim günü New York’ta karşımıza güzel yeniliklerin çıkmamış olması çoğumuzu şaşırtmamış olsa da Apple’ın bir adet güzel yeniliği vardı. O da lansmanda tanıttığı bütün ürünlerin kasalarında %100 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanmış olmalarıydı.

 

Sol tarafta 2 yıl önce piyasaya çıkmış olan Macbook Pro sol tarafta ise yeni tanıtılmış olan Macbook Air

İlk olarak yeni nesil MacBook Air’a değinecek olursak, yukarıda da belirttiğim gibi kendisi artık MacBook Pro’nun ince ve Touch Bar eklenmeden Touch ID konulmuş hali oldu. Benzerliği ve inceliği görselde belli oluyor. 

Benim tanıtım boyunca en çok dikkatimi çekmiş olan konuyu sizlere iki defa söyledikten ve görüşünüze de sunduktan sonra söylemek istediğim ekranın alüminyum kenarlarının atılmış ve tamamen cam yapılması gerçekten de çok güzel olmuş. Ayrıca önceki nesil Air modeliyle aynı ekran boyutuna sahip olmasına rağmen %17 daha ufak, %15 daha ince ve 1,25 kg ağırlığında bir Air modeli bizi karşılıyor. Yeni nesil MacBook Air artık Retina ekrana sahip ve 4 milyon piksel eklemeyi de unutmamışlar. Aynı MacBook Pro’da karşımıza çıkan arkadan aydınlatmalı klavye ve çoğu kişiye göre çok büyük olan (önceki nesil Air’dan %20 daha büyük) Force Touch trackpad’da eklenmeden geçilmemiş. Ülkemiz için en büyük dezavantaj olan fiyat, artık iki adet Thunderbolt 3 (USB-C) girişi bulunan modelde ekstra girişler almak isterken de 149 TL’den 529 TL’ye çıkan fiyatlarla canımızı sıkmaya devam ediyor hem de ürünün başlangıç fiyatı 9.199 TL iken.

Yeni nesil iPad Pro’ya geldiğimizde yukarıda da belirttiğim gibi benim ilk ilgimi çeken kısım yeni kasa tipi oldu. Ana ekran butonunun bu modelden de atılmış olduğunu görüyoruz ve aynı iPhone 5 ve 5s modelleri gibi kenarları düz olarak karşımıza çıkan yeni nesil iPad Pro, geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan iPhone XR modelinin büyük hali gibi olmuş. Touch ID’yi çıkarıp Face ID eklemek ne kadar iyi olur bilemiyorum. Her ne kadar hafif ve bu zamana kadar üretilmiş en ince iPad de olsa elinizde 11 inç ya da 12.9 inç bir tablet olacak ve ona yüzünüzü okutmaya çalışacaksınız.

iPhone XR’da gördüğümüz Liquid Retina ekran bu cihazda da kullanılmış ve her iki modeli için de 264 ppi değeri görüyoruz. Ekran çözünürlüğü 11 inç model için 2388 x 1668, 12.9 inç model için 2732 x 2048 olarak sunulmuş. Kapasitelerine baktığımız zaman her iki model için de 4 farklı seçeneğe; 64 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB olarak sahip. A12X Bionic çip ile bütünleştirilmiş olan tablet saniyede 5 trilyon işlem yapabilme özelliğine sahip ve 2 kat daha hızlı grafik performansı sunuyor.  

iPad kullananların çoğunun kamerayı kullandıklarını düşünmemekle birlikte artık ön kameranın 7 mega piksel TrueDepth kamerayla birlikte geleceğini ve porte modu ile selfie çekebileceğinizi söyleyebilirim. Arka kamerası bulunan her modelde yaptıkları gibi yeni AR iyileştirmeleri de yapmışlar ve tanıtım sırasında gösterdikleri bir fotoğrafı 3 boyutlu hale getirebilmek ve hareket ettirmek gerçekten çok etkileyiciydi. iPad Pro ile ilgili tasarımından sonraki en beğendiğim özelliği ise kendisini bir güç kaynağı gibi kullanabilecek olabilmemiz. Lightning’den USB-C’ye değişen girişinden yanınızda bulundurduğunuz diğer cep telefonu veya fotoğraf makinesi gibi cihazları şarj edebilme özelliği getirildi.

Son olarak da yeni nesil S Pen’e yani Apple Pencil’a ve Smart Keyboard Folio’ya değinecek olursak. Apple Pencil’a iPad’e yapışabilmesi ve şarj olabilmesi için düz bir yüzey eklemişler ve o düz yüzeyin uç kısmına yakın bir yerine iki kez tıkladığınızda ekrana dokunmadan tıklama yapabiliyor. Tam olarak Note 9 S Pen’i büyütmüşler üzerine bir de Apple yazmışlar ve 129 dolardan Amerika’da, 929 liradan da Türkiye’de satıyorlar. Smart Keyboard Folio da fiyat açısından bizim canımızı sıkan bir ürün oluyor, 1.299 TL’lik fiyatıyla.

 

Leave a Reply