Genshin Impact MiHoYo tarafından 28 Eylül’de PC, Andorid ve IOS platformlarında piyasaya sürülmüş “açık dünya” rol yapma türünde ücretsiz bir gacha oyunu. Gacha ne derseniz de kısaca değineyim bu tip oyunlar size parayla satın almanız gereken oyun içi para birimi karşılığında rasgele karakter, eşya vb. içerikler sunar. Burada rasgelenin altını çizmeliyim, çünkü bu tür oyunlarda ihtiyacınız olan ya da istediğiniz içeriği edinmeniz oldukça zor oluyor. Bunun ana sebebiyse oyunun size paralı içerikleri hem rasgele hem de çok düşük oranlarda veriyor oluşu. Genshin Impact’den örnek vereyim oyundaki karakterler 4 ve 5 yıldız olarak ikiye ayrılıyor, 10 kere içerik çektiğinizde 5 yıldızlı karakter çekme oranınız %0,6’yken 4 yıldız çekme oranınız %5,1. Bu oyuna büyük paralar yatıran oyunculara göre 5 yıldızlı bir karakter edinmek, ortalama 400$’a mal oluyor. Bunu duyunca insanın gözü korkuyor biliyorum, ama merak etmeyin oyunu herhangi bir biçimde para yatırmadan da oynayabilirsiniz. Elbette para işin içine girince oyundaki ilerlemeniz belli miktarda artıyor, ama oyunu yapay zekaya karşı oynadığınız düşünecek olursak seviye atlayacağım diye kasmanızı gerektirecek bir durum yok.

Gacha üzerinden bir çerçeve çizdiğime göre bu yazının asıl yazılış sebebine geçebiliriz. Genshin Impact Nintendo’nun Breath of The Wild adlı oyunundan esinlenerek üretilmiş ve esinlendiği materyalle yarışacak kaliteye sahip. Kendisinden önce piyasaya sürülmüş olan Gacha tarzı oyunların aksine, PC platformunda oynamak üzere tasarlandığından “Hadi bir 15 dakika gireyim” demenin dışında, bir oturuşta saatlerce oynanabilecek şekilde tasarlanmış bir oyun, ki bu da çok daha geniş bir oyuncu kitlesine erişmesine olanak sağlıyor.

Oyundaki dövüş sistemi elementleri birbirleriyle kombine ederek farklı etkiler oluşturup, daha fazla hasar vermeniz üzerine kurulu. Elementler Anemo, Pyro, Cryo, Geo, Hydro ve Electro olmak üzere altıya ayrılıyor. Her karakter tek bir elemente ve iki yeteneğe sahip. Dört kişilik takım oluşturarak istediğiniz elementleri bir takımda toplayabiliyorsunuz. Eğer aynı elemente sahip iki karakter varsa, takımınız elemente özel bir bonus kazanıyor. Oyunda ana hikâye görevleri dışında yan ve günlük görevler yardımıyla karakterleriniz ile hesabınızın seviyesini yükseltebiliyorsunuz. Görevler dışında etrafı keşfetmek, haritada birçok yere dağılmış hazine sandıklarını açmak, Resin karşılığı (oyun içi enerji birimi) Boss yenip, zindanları temizleyerek karakter ve hesap seviyenizi yükseltebiliyorsunuz. Hesabınızın seviyesini yükseltmek hem hikâyede ilerlemenize hem de karakterlerinizin seviyesini yükseltmenize olanak sağlıyor. Oyuna tek bir karakterle başlıyorsunuz ama hikâye ilerledikçe toplam dört karaktere ulaşıyorsunuz. Bu dört karakter dışında hesabınız 20. Seviyeye ulaştığında iki karakteriniz daha oluyor. Oyun henüz çok yeni olduğundan, yeni oyunculara bol miktarda oyun içi para birimi hediye ediliyor ve ilk 20 çekişinizde bir karakter çekme garantiniz var. Bununla birlikte muhtemelen bir karakter daha çekeceksiniz, yani oyunu birkaç gün oynadıktan sonra sekiz karakteriniz olacak. Bu arada oyun içinde ilerledikçe elinize makul miktarda primo gem (oyun içi para karşılı alınan para birimi) geçiyor, bunları da karakter/eşya çekmek için kullanabilirsiniz ve her 90 çekişte beş yıldızlı karakter çekme garantiniz var.

Karakterlere seviye atlatmak dışında eşya ve çeşitli silahların bonuslarıyla da güçlendirebilirsiniz ki eşya ve silahlarınıza da seviye atlatabiliyorsunuz. Her 20 seviyede bir karakter ve eşyalarınız için ascension yapmanız gerek, yani 21. seviye karakterim olsun derseniz, birkaç malzeme toplamak gerekiyor. Ascension oyunun temel ilerleme biçimiyle direkt olarak bağlantılı bir sistem, hesabınızın seviyesini arttırdıkça karakter ve eşyalarınıza ascension yaptırıp daha yüksek seviyelere ulaşıyorsunuz. Ascension malzemelerinin birçoğunu Resin karşılığında zindanlara girerek veya özel arenaları olan Boss’ları keserek ediniyorsunuz ki en fazla 120 Resin biriktirebilirsiniz, bu da sizi düzenli olarak oyuna girmeye itiyor. Sınırlı sayıda birikebilmesinin dışında oldukça yavaş doluyor ve ilerleme hızınızı özellikle 25. hesap seviyesinden sonra düşürüyor. Elbette bu sistemin arkasında yatan şey oyunu birkaç haftada bitilmenizi engellemek dışında sizi para harcamaya itmek. Çünkü tesadüfe bakamısınız ki; para karşılığı Resin satın alabiliyorsunuz ve bunun bile günlük limiti var!

Genshin Impact harika grafiklere (yüksek donanımlı bilgisayar gerektirmiyor), güzel müziklere sahip eğlenceli bir oyun. İçinde geçtiği dünyayı keşfetmekten zevk alacaksınız bunu garanti ederim. Gacha türü bir oyun olduğu için türün belli başlı negatif özelliklerini içinde barındırmasına rağmen size bütün bir oyun sunuyor ve zorla para harcamaya itmiyor. Kesinlikle deneyin, pişman olmayacaksınız.

Leave a Reply