Cep telefonlarının ilk zamanlarını belki hatırlarsınız. Ceplere zar zor sığan, nereye konulsa ağırlığı ve kalınlığıyla varlığını hissettiren tek renk ekranlı takoz gibi telefonlar. Sonra ekranlar farklı gri tonları kullanarak resimler ve şekiller gösterebilmeye başladı. Telefonların dışı da değişti. Nokia’nın her arama geldiğinde yan tarafındaki renkli ışıkları gözünüzü kör edecek şekilde yanıp sönmeye başlayan modelini kim unutabilir ki?

Nokia 3220

Daha sonra 2000’li yıllara girdik ve git gide hayatımızın parçası olan telefonlarımıza renkli ekranlar ve 1 mega piksellik kameralar geldi. Telefonların dış kasaları da inanılmaz bir şekilde değişti. Nokia’nın dışında Samsung ve Motorola markaları cep telefonu marketinde güç kazanmaya başladı. Bu yıllar kapaklı telefonların, Nokia’nın telefona benzemeyen telefonlarının birkaç yıl ardından da klavyeli telefonların satışa sunulduğu yıllardı.

Game boy advance yerine geçmesi için tasarlanan Nokia N-Gage

2007 yılının yazında çıkan ilk jenerasyon iPhone ile birlikte cep telefonları hem işletim sistemi olarak hem de görüntü olarak değişmeye başladı. Linux bazlı Android işletim sistemiyle çalışan ilk telefon HTC Dream 2008 yılının Ekim ayında satışa sunuldu. Fiziksel bir klavyeye sahip olan telefon diğer açılardan Apple’ın telefonuna oldukça benziyordu. Dokunmatik bir ekran ve ekran altında mümkün olduğu kadar az fiziksel tuş.

Android 1.0 işletim sistemli HTC Dream

Takip eden yıllarda satın alabileceğiniz telefonlar gittikçe birbirine benzemeye başladı. Telefonun ön tarafını kaplayan dokunmatik ekran ve bir ana ekran tuşu. Ki cep telefonu marketinin en popüler telefonları artık bu tuşu bile bulundurmuyor.

 

2018 yılının sonbaharıyla birlikte cep telefonları için yeni bir döneme girdik: Katlanabilir telefonlar. Bu akıllı cihazlar önceki dönemlerin kapaklı veya klavyeli telefonlarından farklı olarak açıldıklarında bir tablet boyutuna geliyor.

FlexPai tanıtım sunumu

Ekim ayında Beijing’de alıcılara sunulan Amerika merkezli Çinli şirket Royole’nin en yeni ürünü FlexPai, Samsung’un Galaxy X modelinden önce satışa sunularak marketteki ilk katlanır akıllı telefon oldu. Markette daha önceden yerini almış olan ZTE Axon M’den farklı olarak FlexPai esnek ekranlar kullanıyor dolayısıyla açıldığında iki ayrı ekran görüntüsü oluşmuyor.

FlexPai ve Galaxy X prototipinin aksine Axus M, açıldığında iki telefon yanyana yapıştırılmış gibi duruyor.

Esneyebilen ekranı sayesinde FlexPai ekranları arasında çerçeve olmadan gerçek bir tablet gibi kullanılabiliyor.

 

Samsung Galaxy X prototipi ve FlexPai ile birlikte LG ,Huwei ve HTC gibi markalar da tablet-telefon hibridi cihazlar üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladılar.

Samsung Galaxy X prototipi

Uzun bir süredir markete hakim olan dokunmatik ekran bloklarından sonra telefonların yeni şekli tablet bilgisayara dönüşebilen esnek ekranlı telefonlar olacağına benziyor.  Iphone ile akıllı telefonları şekillendiren ve şu sıralar Ipad pro’nun diz üstü bilgisayarların yerine geçmesi için uğraşan Apple’ın ise bu yeni modayı ne zaman takip etmeye başlayacağı bilinmiyor.

Leave a Reply