Bir Video Oyunu Klasiği: E3 Konferansları

Video oyunu endüstrisi için en büyük organizasyon olan E3 bu yıl için sona erdi. Büyük küçük akıllara gelebilecek pek çok oyun geliştirici şirketin, yeni oyunlarını tüketicilerle buluşturmak için mükemmel bir fırsat olan organizasyon, geçtiğimiz hafta sonu Amerika’nın Los Angeles şehrinde gerçekleştirildi.

Los Angeles’a seyahat edemeyen fakat organizasyonu merak eden kişiler için, konferanslar ve etkinlikler canlı olarak E3 Twitch kanalından yayınlandı.

Los Angeles’ta gerçekleşen organizasyondan bir görüntü

Organizasyona damgasını vurarak diğerlerinden daha çok ilgi çekmeyi başaran konferanslar ve oyunlar oldu elbette.

Örneğin geçen yıl Elder Scrollsserisinin beşinci oyunu olanSkyrim’ien son konsolu olan Switch’in oyun kütüphanesine ekleyen Nintendo, bu seneki E3 konferansında dünyaca ünlü popüler oyun Fortnite’ın kütüphaneye eklendiğini açıkladı ve aynı konsol için yeni Smash Brothers oyunundan kısa bir kesit gösterimi yaptı.

Nintendo’nun sevilen kötü adamı Waluigi’nin oyuna dahil edilmemiş olması hayranlar tarafından tepki topladı.

Elder Scrolls serisinin gidişi yeni oyunlar yerine aynı oyunların yeni platformlara aktarılımı üzerine yoğunlaşmış bile olsa, Bethesda’nın bir diğer popüler serisi Fallout, E3te açıklanan en son üyesi olan Fallout 76 ile emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Serinin diğer oyunlarından farklı olarak, Fallout 76’nın tamamen çevrimiçi bir oyun stili olduğu belirtildi.

Elder Scrolls V’ten sonra yeni bir oyun çıkmaması epey bir süre insanlar için dalga konusu olmuştu

Oxen Freeyapımcısı Night School ise, bir önceki oyunlarına benzer bir havada olan hikâye ağırlık oyun Afterparty’i oyuncularla buluşturdu.

Konami’den ayrılan Hideo Kojima kendi oyun şirketini kurarak yeni oyunu Death Stranding’i E3 konferansında hayranlarıyla buluşturdu.

İptal edilen Silent Hills oyuncuların kalbinde derin bir boşluk bile yaratsa, Kojima’nın endüstriyi bırakmaması insanları sevindirdi.

Rick and Morty yapımcısı Justin Roiland ise, Sony’nin konferansı sırasında PS4 için çıkacak olan oyunu Trover Saves the Universe’in tanıtımını yaptı.

Tamamen farklı ürünler olsa bile, Rick and Morty’nin çizim stili Roiland’ın yeni oyununda kendini belli ediyor

Sony konferansı bu yılın en çok ilgi çeken ve paylaşılan konferansı olmuş olabilir. Roiland oyununun yanı sıra PS4 için çıkacak bir diğer, belki de en çok beklenen, oyun Naughty Dog tarafından geliştirilen 2012 oyunu Last of Us’ın devamı olan Last of Us Part 2’nin önümüzdeki sene içinde hayranlarıyla buluşacağı açıklandı.

Last of Us Part 2’nin ana karakterinin, en son oyundan bu yana epeyce büyümüş olan Ellie olduğu kesinleştirildi. Bu bilgi, kadın karakter denildiğinde akla ilk gelen oyun serisi Tomb Raider’in yeni oyunu ve Assasin’s Creed serisinin en son oyunu Assassin’s Creed: Odyssey’nin tamamını bir kadın karakterle oynama imkanı ile birlikte, büyük oyun şirketlerinin sürekli gelişen ve beklentilerin arttığı bu endüstri içerisinde yer alan kadın tüketicilerini unutmadığını ve tüketicilerin isteklerinin dinlendiğini net bir şekilde göstermiş oldu.

Assasin’s Creed serisindeki en son oyun, oyunculara kadın karakter seçme şansı sunuyor

Bu gelişmeler video oyunları o kadar ilgilenmeyen kadınları bile sevindirdi. Eğlence sektörünün en başarılı ve çabuk büyüyen dallarından biri video oyunları endüstrisi liderleri tarafından böylesine güçlü karakterlerle temsil edilmek hem tüketicileri hem de izleyicileri oldukça mutlu etti.

Leave a Reply