İkizlab Katılımcılarını Arıyor! //Tuba ŞAHİN

Merhaba sevgili GazeteBilkent okurlarımız! Gazetemizde başlattığımız yeni uygulamamızla misafir yazarlarımızın çalışmalarını sizlerle paylaşıyoruz. Yazmayı seven ve çalışmalarını okuyucularımızla paylaşmak isteyen herkes için başlattığımız köşemizde sizler de yer alabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan ya da gazetebilkent.gb@gmail.com adresinden bizlere ulaşarak yazılarınızı gönderebilirsiniz. Gazetemize sağlayacağınız katkıları büyük bir merak ve heyecanla bekliyoruz, keyifli okumalar dileriz!

Şimdi, sizleri misafir yazarımız Tuba ŞAHİN‘in ilk yazısıyla baş başa bırakıyoruz… 

Tanıdığınız ikizler veya yaş farkı 24 aydan az olan kardeşler mi var? Onları bize yönlendirebilirsiniz.

Biz kimiz? Ne yapıyoruz?

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Nörobilim ve Psikoloji Bölümlerinin bünyesinde kurulmuş olan Beyin Gelişimi ve Psikoz Laboratuvarı (http://www.psy.bilkent.edu.tr/research/labs/brain-development-and-psychosis-lab/research/) Psikoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Timothea Toulopoulou önderliğinde, beynin gelişimsel yörüngesini incelemekteyiz. Bu kapsamda, 14-23 yaş aralığında olan tek veya çift yumurta ikiz veya yaş farkı en fazla 24 ay olan kardeş çiftlerine ulaşarak yaşamış olduğumuz olumlu ve olumsuz hayat deneyimlerinin beyin gelişimimize olan etkisini araştırmaktayız. Bu çalışma, uzun soluklu bir çalışma olmakla birlikte, Türk popülasyonunu en doğru şekilde yansıtması amacıyla, olabildiğince çok ikiz ve kardeş çiftlerine ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu çalışmanın sonucunda, çeşitli hayat deneyimlerinin gen ve çevre ilişkisi gözetilerek  beyin gelişimine olan etkisinin bir çok açıdan açıklanması amaçlıyoruz. Çalışmamızla ilgili güncel bilgileri takip etmek isterseniz ikizlab adıyla açılan instagram profilimizi inceleyebilirsiniz. https://www.instagram.com/ikizlab/

Çalışmamıza katılmak isteyen ikizler aşağıdaki linke tıklayarak başvuru formumuzu doldurabilirler.

https://docs.google.com/forms/u/1/d/1SCXnNI-6Q1MajiFoTh2YNPFlkO0Gyoiwj_n4c3jZf2M/edit?usp=drive_web

Çalışmamıza katılmak isteyen ve yaş farkı 24 ayı geçmeyen kardeş çiftleri ise aşağıdaki linke tıklayarak başvurularını yapabilirler.

https://docs.google.com/forms/d/1pQK6ZH1ahvFV_eOCdUBzAR7hE0KWAyIxMmw4aVGc9wA/edit

 

ikizlab@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply