Valve, her kesimden oyuncunun ilgisini çeken ürünler ortaya koymayı başarmış bir firma. Oyuncuların dünyasına FPS türündeki klasiklerden Half-Life serisini sokarak büyük bir adım atan ve saygıyla anılan Valve, Half-Life 2 Episode 2’den sonra Half-Life’ın adını ağzına almayarak ve hiçbir bilgi vermeyerek adeta bu seriyi sırlar ülkesine götürmüş ve ilgisini diğer projelere yönlendirmişti. Half-Life dışında Left4Dead serisiyle de büyük bir başarı yakalayan Valve, Portal serisiyle de birçok değerlendirmede yılın oyunu başta olmak üzere ödüller kazandı. Ayrıca geliştirdiği Steam platformuyla da pek çok oyuncunun ve geliştiricinin sevgisini kazanan Valve şu sıralar Linux platformlara el atmaya hazırlanıyor.

Sene başından beri bir Linux uzmanı aradığı bilinen Valve, bu arayışı geçen günlerde tekrar dile getirdi. Valve’ın sitesindeki ilana göre Steam üzerinde çalışacak bir mühendise ihtiyaç duyuyorlar. Söz konusu kişide aranan özelliklere Linux çalıştıran makinelerin yönetimi, çeşitli oyun platformlarının ağ desteği üzerine çalışma ve Windows oyunlarının Linux üzerine port edilmesi de dahil.

Steam platformunun Mac sistemlere entegre edilmesiyle kafalarda Linux için de benzer bir hamle gelebileceği fikri uyanmıştı. Her ne kadar Steam-Linux ilişkisiyle ilgili resmi bir açıklama gelmediyse de yaşanan gelişmeler bu yolda olduğumuzu gösteriyor. Steam’in Linux’a gelmesi, Linux platformunun oyunlar konusundaki boşluğunu doldurmak konusunda işe yarayacağını söylemek mümkün. Dolayısıyla Linux platformu daha fazla oyuna sahip olduğunda, Linux’un son kullanıcı seviyesinde tercih edilme oranının da artacağını söyleyebiliriz. Bu sevindirici gelişmenin ardından dünya genelindeki Valve hayranları olarak en büyük dileğimiz Half-Life’ın devamı konusunda bizi sevindiren haberler almamız.

Leave a Reply