Linux birçok kişi için pek de ilgi çekici bir deneyim olmasa da bazı kullanıcılar için denemeye değer bir alternatif, bazı kullanıcılar içinse olmazsa olmazlardan. Linux’u duyan, deneyen, gören kullanıcılar için, akla gelen ilk dağıtım hiç şüphesiz Ubuntu’dur. Ubuntu bu güne kadar Linux’un amiral gemisi oldu, sürekli son kullanıcıya yönelik çalıştı ve olabildiğince basit bir dağıtım olma çabası verdi. Uzun zaman boyunca listelerde bir numara olan Ubuntu, 2011’in sonlarından itibaren tahtını Mint’e bırakmıştı.

Linux Mint ise, Ubuntu’yu temel alan ve bu temelin kendi anlayışı doğrultusunda değiştirilmesiyle oluşan bir dağıtım olarak ortaya çıktı. Ubuntu’nun adeta tornadan geçirilmiş versiyonu olan Mint, çıktığı günden itibaren yükselmeye devam etti. Kişisel olarak benim de favori dağıtımlarım arasında olan Mint, şu aralar Ubuntu’yla arasındaki farkı iyice açtı.

Linux dağıtımlarının nabzını tutan ve Linux dünyasıyla ilgili herkesin vazgeçilmezi DistroWatch.com’un istatistiklerine göre Linux Mint’in DistroWatch sayfası, son 6 ayda Ubuntu’nunkine göre 2 kat daha fazla tık almış. Son 12 ayın rakamlarında bu oran 1.5 şeklinde.

Görülen o ki Ubuntu’nun 12.04 sürümü, beklenen etkiyi yaratamamış. Nisan ayının sonunda çıkan bu sürümle Ubuntu’nun eksiklerini kapatacağı ve kara bulutları dağıtacağı bekleniyordu fakat Ubuntu hâlâ 1 numaradaki yerini geri alabilecek gibi durmuyor. Şimdi akıllardaki soru, Ubuntu yerini tamamen Mint’e bıraktı mı, yoksa 12.10 ve sonraki sürümler Ubuntu için umut kaynağı olabilir mi?

Leave a Reply