Sadece Bir Oyun Aracı Mı?

Oyun sektörünün bilişim piyasasında çok önemli bir yeri olduğu aşikar. Yapay zekadan görüntü işlemeye kadar birçok alanda bilişime katkı sağlayan oyun sektörüne bir yıldır farklı bir tempo getiren bir araç var: Kinect. Kinect, Microsoft’un XBox 360 konsolları için ürettiği bir hareket sensörü eklentisi. Kinect ile vücudunuzu hareket ettirerek oyun oynamak mümkün. 2010’un kasım ayında piyasaya sürülen ve arkasında yatan gelişmiş teknolojiyle büyük övgüler alan Kinect hem oyun sektörüne yeni bir soluk getirdi, hem de konsol piyasasındaki rekabeti kızıştırdı. Bütün bunların yanında Kinect’in sahip olduğu esnek kullanım alanı, geliştirilebilirlik ve belgelendirme, onu başka bir alanda daha çok önemli ve popüler kılıyor: robotik.

Kinect’in sahip olduğu çeşitli sensörlerle, robotların etraflarını üç boyutlu bir şekilde tarayabilmelerini ve çevrelerindeki nesneleri ayırt edebilmelerini sağlıyor… Bu sayede robotlar daha karmaşık hareket yöntemleri ve karar mekanizmalarıyla daha işlevsel davranabiliyorlar. Robotların kinect ile etkileşimi, basit ev aletlerinden karmaşık otonom robotlara kadar pek çok robotik sisteme hayat vermiş durumda. Bilkent de dahil olmak üzere, birçok üniversite de robotik sistemlere daha otonom bir yapı kazandırmak için Kinect’i kullanan çalışmalar yapmakta.

Kinect üzerine yapılan çalışmalardan biri Washington Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilmekte olan ameliyat robotu. Robotik destekli ameliyatlara zemin hazırlayabilecek bu çalışmayla öğrenciler, doktorların hareketlerini taklit eden robotlar üzerine çalışıyorlar. Henüz pratik kullanım için çok erken olsa da, gelecek vaad eden bu çalışma tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı.

Leave a Reply