Pardus’ta Çalkantılar

Türkiye’deki özgür yazılım ve Linux camiasının bir süredir endişelendiği bir konu var, Pardus’un geleceği. TUBITAK/UEKAE tarafından geliştirilen, birçok kamu kurumunda kullanılan, kullanılması amaçlanan ve birçok yönden Türkiye’deki özgür yazılım ve bilişim sektörüne yeni bir soluk getiren Pardus, som birkaç aydır pek de olumlu sayılmayacak gelişmeler yaşıyor.

Proje yöneticisi Erkan TEKMAN’ın (söylentilere göre okulumuz matematik bölümü hocalarından Okan TEKMAN’ın kardeşi), Temmuz ayı sonunda ve Kasım ayı başında kendi kişisel blog sayfasından duyurduğu personel hareketleri/ayrılıkları birçok gönüllüyü üzmüştü. Bunun yanında TUBITAK/UEKAE’nin personel politikaları nedeniyle projeye yeni alımlar olmaması da özgür yazılıma gönül vermiş kullanıcıları endişelendirmekteydi. Pardus’un resmi topluluk sitesi olan Özgürlükİçin.Com’da da son zamanlarda yaşanan durgunluk da bu endişeleri artırıyor. Pardus geliştiricisi Gökmen Göksel de, bir kaynağa konuşmuş ve Pardus 2012 bireysel sürümü olmayacağını ama bir sonraki Pardus için bireysel sürüm planladıklarını belirtmişti.

Görünüşe göre Pardus çok zorlu bir dönem geçiyor. Geliştirici sayısının bir hayli azalması, topluluğun enerjisini kaybetmesi, şu anki geliştiricilerin gönüllülerle yeterince iletişim halinde olmaması ve önümüzdeki Pardus için kişisel sürümün planlanmaması kötü şeylerin habercisi olabilir ve hatta önlem alınmadığı taktirde, Pardus projesinin sonunun gelmesini bile bekleyebiliriz. Umarız Türkiye’de birçok gelişmeye ön ayak olan bu eser daha fazla yara almadan 2007-2008 dönemindeki enerjik dinamik ve heyecan dolu günlerine kavuşur.

Leave a Reply