Son yıllarda kullanıcıların bilgisayar anlayışlarını değiştiren çok önemli gelişmeler yaşandı. Bir dönem bilgisayar anlayışı dizüstü ve masaüstü gibi çok basit bir ayrımdan ibaretken ve cep telefonlarının kapasiteleri basit görevlerle sınırlıyken günümüzde cep telefonundan masaüstü bilgisayarlara uzanan spektrumdaki ürün kategorilerinin sayısı bir hayli arttı.

Günümüzde tüketicilere sunulan teknolojik ürün çeşidinin bu kadar artmasının en önemli nedeni taşınabilirlik, fiyat ve performans gibi elemanları içeren üçlü denklemdeki değişkenlerin kişilere, yaşam tarzlarına, mesleklere ve mekanlara bağlı olarak önem kazanıp kaybetmeleridir diyebiliriz. Seçeneklerin fazla olması, tüketicileri tam istedikleri özelliklerde ürünlere kavuştururken diğer taraftan kafa karışıklıklarına kolayca neden olmaktadır. Bu yüzden teknolojik ürün spektrumuna göz atıp ayırt edici özelliklere kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Cep Telefonu

Günümüzde cep telefonu denilince akıllı işletim sistemlerine sahip olmayan, uygun fiyatlı telefonlar akla geliyor. Bu cihazlar artık teknolojiyi çok fazla takip etmeyen, uygun fiyatlı bir “telefon” isteyen veya smartphone dediğimiz cihazları gerekli bulmayan kişilerce tercih ediliyor. Akıllı telefonlara göre daha az işlevsel olmalarına rağmen genelde daha hafif, küçük, ucuz olan cep telefonları daha basit bir kullanım sunarken pil ömrü konusunda da genelde daha başarılılar.

Smartphone

Akıllı telefonlardan kastım, istisnalar olmakla beraber, iPhone, BlackBerry ürünleri veya Android işletim sistemi kullanan telefonlar. Cep telefonu kategorisindeki cihazlara göre genelde daha büyük, daha yüksek performanslı, daha işlevsel ve daha pahalı olan bu cihazlar, ceplerinde taşıdığı cihazdan “Alo” diyebilmek veya SMS atabilmekten daha fazlasını bekleyen tüketicilere cevap verir durumda. Özellikle mobil işletim sistemi pazarının canlanması sayesinde bilgisayarların yapabileceği hemen hemen bütün işlemleri yapabilme kapasitesine erişseler de, akıllı telefonlar boyutları nedeniyle ancak daha yüksek ölçekteki cihazlara destek amacıyla kullanılıyorlar.

Büyük Smartphone

Akıllı büyük telefonlar aslında çok yeni bir kategori diyebiliriz. Samsung’un Galaxy Note ile popülerleştirdiği bu kategoriyi, Galaxy Note 2 ile genişletti. Söylentilere göre ise Android tabanlı telefonlar üreten diğer firmalar da, Samsung’un bu kategorideki başarısını gördü ve pastadan paylarını almak için hazırlanıyorlar. Öyle ki HTC’nin OneX+ adında 5.5 inçlik bir smartphone üreteceği, Sony’nin de aynı boyutlarda bir Xperia duyuracağına ilişkin dedikodular internette dolaşıyor.

Akıllı büyük telefonlar; seven kullanıcıların çok sevdiği, beğenmeyen kullanıcıların da çok saçma bulduğu bir kategori. Bunun nedeni de cihazların tek elle kullanılamayacak kadar büyük olduğu halde telefon adını taşıyor olması diyebiliriz. Buna rağmen akıllı smartphonelar cebe sığabilecek en geniş ekranı sağlamaları ve yüksek performanslarıyla beraber birçok kullanıcıya kendini sevdirmeyi başarmıştır.

Yazının devamında Netbook, Ultrabook ve daha büyük bilgisayarlara değineceğiz.

Leave a Reply