En Popüler 5 Türkçe GNU/Linux E-Dergisi

GNU/Linux topluluklarının çalışkanlıkları ve üretkenlikleri bazen çok şaşırtıcı olabiliyor. Özellikle Türkiye’deki GNU/Linux gönüllülerine bakıldığında en üretken oldukları konulardan birinin e-dergi çıkarmak olduğunu görmek mümkün. İşte bu e-dergilerden en popüler 5 tanesi:

Özgürlükİçin e-dergi

Özgürlükİçin e-dergi, Pardus dağıtımının resmi topluluk sitesi olan Özgürlükİçin.com tarafından hazırlanan bir e-dergidir. Hem Pardus geliştiricilerinin hem de gönüllü yazarların katkıda bulunduğu Özgürlükİçin e-derginin içeriği; dağıtım incelemelerinden, GNU/Linux dünyasından haberlere, yazılımların tanıtımlarından, özgür yazılımın fikirsel boyutlarına kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. En son temmuz ayında 34. sayısına ulaşan dergiyi, ozgurlukicin.com adresinden edinmek mümkün.

Pardus-Linux.Org(PLO) e-dergi

Bir başka Pardus topluluğu olan Pardus-Linux.org’un çıkardığı e-dergi olan PLO e-dergi, tamamen özgür yazılımlar kullanılarak oluşturulmakla beraber, tamamen PLO topluluğunun gönüllüleri tarafından hazırlanmaktadır. Özgürlükİçin E-dergi’de olduğu gibi PLO e-derginin de içeriği haberler, dağıtım incelemeleri, özgür yazılım tanıtımları ve fikirleri gibi çok geniş bir yelpazeye sahip olan dergi, temmuz ayında 33. sayısına ulaşmıştır. PLO E-dergi, pardus-linux.org adresinden indirilebilir.

Pardus E-dergi

Pardus e-dergi, Özgürlükİçin ve Pardus-Linux.Org topluluklarının e-dergi çalışmalarını ortak bir çatıda birleştirmeye başlamasıyla oluşan bir e-dergidir. İlk sayısını eylül ayında çıkaran dergi, ikinci sayısını yayınlamaya hazırlanıyor. Dergiyi hem ozgurlukicin.com‘dan hem de pardus-linux.org‘dan indirmek mümkün.

Root

Root, Linux Mint Türkiye topluluğunun çıkardığı bir e-dergi. PLO ve Özgürlükİçin dergilerine göre daha yeni sayılan Root, 25 Ekim’de 8. sayısını çıkardı. Linux Mint üzerine incelemeler, haberler, oyunlar ve röportajlar barındıran Root’u linuxmint.org.tr adresinden incelemek mümkün.

Sudo

Sudo da Ubuntu Türkiye topluluğunun çıkarmış olduğu bir e-dergidir. Ubuntu Türkiye gönüllüleri tarafından hazırlanan ve yayınlanan e-derginin içeriğini Linux dünyasından haberler, topluluk, dağıtım ve yazılım tanıtımları ile yararlı küçük dersler oluşturuyor. Eylül ayında 32. sayısını çıkaran dergiyi edinmek için ubuntu-tr.net adresi ziyaret edilebilir.

Leave a Reply