Doom, Quake, Wolfenstein, Rage gibi oyunların yaratıcısı id software, geçmiş oyunlarının kaynak kodlarını açmasıyla birçok oyun severin ve geliştiricinin beğenisini ve takdirini kazanmıştı. Daha önce Return To Castle Wolfenstein ve Quake 3’ün oyunlarının kaynak kodunu GPL lisansıyla dağıtan firma, şimdi de Doom 3’ün kodlarını açmaya hazırlanıyor. Firmanın kurucusu ve ana programcılarından John Carmack, twitter hesabında yapmış olduğu bir duyuruda, Doom 3 ve Quake 4 gibi oyunlara can veren idTech4 motorunun kodlarının açılması için çalışıldığını belirtti.

Kodların açılması sürecinde avukatlardan onay beklenirken, Bethesda ve id Software avukatlarından uyarı geldi. Avukatlara göre, idTech4 motorundaki bazı kodların açılması, bazı lisans ihlallerine neden olabilir. John Carmack ise bu kodları yeniden yazarak, lisans ihlallerinin önüne geçebileceğini düşünüyor. Bu düşünce, Carmack’ın özgür yazılıma katkı sağlamaktaki kararlılığını gözler önüne seriyor.

idTech4, doğuşunun üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen hala çok güçlü bir motor. Kaynak kodlarının özgür yazılım camiasına kazandırılması, hem Unix tabanlı sistemlerdeki oyun sektörüne, hem de küçük oyun geliştiricilerine canlılık kazandıracaktır. Dileğimiz, ülkemizdeki oyun yapımcılarının da bu imkandan faydalanıp, yerel oyunlarımızın çıtasını yükseltmeleridir.

Leave a Reply