Yine Apple, Yine Güvenlik Açığı

Bilim teknik alanında yaşanan bir gelişme 1 haftadır sansasyon etkisi yaratıyor. Kahramanmaraşlı kardeşimiz, gururumuz Yiğit Can Yılmaz, Apple şirketindeki diğer bir güvenlik açığını bularak şirket yetkililerine bildirdi. Bu sayede firmanın “onur” ve “teşekkür” listesine 17 yaşında girmeyi başarmış oldu.

Her zaman olduğu gibi yine gündem Apple, yine yeniden bir güvenlik krizi ile gündemde. Söz konusu güvenlik açıkları gündelik yaşamda en çok kullanılan Siri, Safari ve İTunes gibi popüler uygulamalara ait.

 

 

 

 

 

 

CNN Türk’ ün yaptığı habere göre:

Apple’ın sesli asistanı “Siri” ile web tarayıcısı “Safari”deki güvenlik açıklarını bularak düzeltilmesini sağladığı için firmanın onur ve teşekkür listelerine alınan Süha Erler Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Yılmaz, müzik ve film oynatıcısı “iTunes”da da lisans sözleşmesiyle ilgili güvenlik açığı tespit ederek firma yetkililerine iletti. Firma bir süre sonra “tespit edilen güvenlik açığının giderildiğini” belirterek, Yılmaz’ın “kredilendirme listesi”ne alınacağını bildirdi.

Aynı habere göre konuya ilişkin açıklama yapan Yiğit isimli kardeşimiz şunları söyledi;

Bu yazılım cihazlara yükleme, güncelleme, müzik dinleme ve film izlenme imkanı sağlıyor. Yazılım içerisinde Apple ID oluşturma, lisans sözleşmesi gibi bölümlerdeki bağlantılarla ilgili bir güvenlik sorunu tespit ettim. İTunes yazılımını aynı internet ağı üzerinden kullanan kötü amaçlı biri, diğer kullanıcının yaptığı işlemleri görebiliyor ve müdahale edebiliyordu. Bu güvenlik sorununu e-mail yoluyla Apple’a ilettim. Firmanın güvenlik birimi tarafından verilen cevapta sorunun düzeltildiği ifade edilerek, Apple’ın web sorununu çözdüğüm için ‘kredilendirme listesi’ne ekleneceğim belirtildi.”

Apple Kredilendirme Listesi Nedir?

          Apple Kredilendirme Listesi aslında üniversiteler ve benzeri akademik ortamlardan öğrencilere sağlanan referans mektubu ve/veya kişi hakkında iyi yönde fikirler yaratan ve güven sağlayan benzer referans sistemlerine eş sayılmaktadır.

Yakın gelecekte yazılım mühendisi olmak istediğini ve bu alanda kendini geliştirmeye devam etmek istediğini belirten Yiğit kardeşimize başarılarının devamını ve hayallerinin bir an once gerçekleşmesini diliyorum ve kendisinin ülkemizin gururları arasında yer almış olmasından duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum.  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostlar…

KAYNAK:

https://www.cnnturk.com/video/bilim-teknoloji/teknoloji/lise-ogrencisi-applein-yeni-bir-guvenlik-acigini-buldu

Leave a Reply