Kantarın Topuzunu Kaçıran “Follow Me”: BMW İ8 Ve BMW İ3

Bilim teknik alanında bu hafta konumuz “İstanbul Yeni Havalimanı’nda kullanılacak olan follow-me araçları”. Türkiye otomotiv dünyasından gelen bir haber “kantarın topuzu kaçtı” dedirtti. Lüksün seviyesini yükselten İstanbul Yeni Havalimanı, yine lükste sınır tanımayan bir haber ile gündem oldu. Havalimanı pistlerinde uçaklara eşlik edecek olan “follow-me” araçlarının çoğunluğunu oluşturacak olan BMW’nin İ8 ve İ3 modellerine öncelik verileceği açıklandı.

Her ne kadar benim gibi bir koyu BMW sevdalısı için tercihin BMW gibi bir markadan yana kullanılmış olması güzel bir gelişme olsa da araç modellerinin “İ8 ve İ3” olarak belirlenmiş olması şok edici bir detay oldu.

Markanın en pahalı araçları olan bu modeller adeta bir servet değerinde. Kullanım alanı olan “takip ve yönlendirme” yani “follow-me” görevinin çok daha ucuz araçlar ile yapılabilecek olması ve bu araçların biz vatandaşların vergileri ile satın alınacak olması “kantarın topuzu kaçtı” dedirtti.

Her İ8 modeli başına düşen ücretin “1.260.900 TL” ve her İ3 modeli başına düşen ücretin ise “293.300 TL” olduğu BMW’ nin Türkiye distribütörü olan Borusan Oto tarafından açıklanan detaylar arasında yerini yılın ilk aylarında zaten almıştı. Dikkat çeken diğer bir detay ise haberi bildiren “Donanım Haber” ve aynı haberi geçen benzer medya kuruluşlarının hiçbirinde “özel bir indirim veya düşük faiz veya vergi oranı ile satın alma” gibi bir detayın yer almıyor olmasıydı.

Her ne kadar Dacia’ nın Duster modelinin de kullanılacak “follow-me” araçları arasında olacağı açıklansa da BMW’ nin söz konusu elektrikli modellerine öncelik verilecek ve çoğunlukta kullanılacak olması konusu asıl gündemi yarattı.

Kaynak:

https://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Yeni-havalimaninda-milyonluk-BMW-i8-modelleri-hizmet-verecek.htm

Leave a Reply