Boeing Firmasında Yeni Teknoloji Rüzgarı: Katlanabilir Kanat

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba herkese. Bu yazımda sizlere ilgi duyduğum bir hobim olan sivil havacılık sektöründeki gerçekleşen bir yeni gelişmeden bahsetmek istiyorum.

Habertürk’ ün sitesinde yer alan habere göre Boeing firması ticari uçuşlarda en çok kullanılan ve tercih edilen 777 modelinin yeni bir versiyonunun hazırlığı içerisinde.

Bu versiyonda değişen kanat yapısı, katlanabilir bir yapıya kavuşmuş ve uzunluğu artmış oldu.

Amaç, hava direncini daha yüksek katsayılarda yenerek, aerodinamik yapıya katkıda bulunmak ve dolayısıyla yakıt ekonomisinde devrimsel bir nicelik yakalamak olduğu haberdeki ayrıntılar arasında yer alıyor.

Habertürk’ ün sitesinde yer alan haber şu şekilde;

Boeing, 3’üncü nesil 777 uçakları için Federal Havacılık Kurulu’ndan (FAA) onay aldı. Söz konusu teknoloji sayesinde uzun kanat genişliği sayesinde hava direnci düşecek ve yakıt tüketimi de minimize edilecek.

Henüz yakıt tasarrufu konusunda bir rakam açıklanmamış olsa da, geliştirdiği yeni model ile Boeing şirketi amacına ulaşabilme konusunda yüksek bir potansiyeli olduğunu uluslararası medyaya sunduğu görseller ile göstermiş oldu diye düşünüyorum.

Geliştirilen yeni model piyasaya sürülür sürülmez, umuyorum ki en kısa zamanda, söz konusu model ile bir yolculuk yapma fırsatım olmasını umuyorum.

Kaynak:

http://www.haberturk.com/video/ekonomi/izle/boeing-3uncu-nesil-777-ucaginin-katlanabilir-kanat-teknolojisi/491950

Leave a Reply