Total War Warhammer: İnceleme

Uzun yıllardır bizimle birlikte olan Total War serisi bir çok strateji oyunu severin kalbinde büyük bi yere sahip. Meydan muharebesi tarzında olan büyük savaşları doyasıya yaşatan bu seri, bu kez ilginç bir adım atarak girdi piyasaya. Başladığından beri tarih cetvelinden şaşmayan seri bu sefer bir fantazi evrenine el attı. Orklar, goblinler, cüceler ve insanların kıyasıya kapıştığı, savaş alanında uçan ejderhalardan, ork büyücülerin, düşmanları üzerine tanrılarının ayağıyla bastığı bir evrenden bahsediyoruz. Ancak evrene aşina olmayanlar için biraz bahsedelim.

 

totalwarlogo

 

Warhammer Evreni 

Evrenin kendisi yine aynı adı taşıyan bir masa üstü savaş stratejisi üzerine kurulu. Tıpkı Tolkien veya George R.R. Martin gibi içinde bir çok fantastik ırk barındırıyor. Bunların bazıları (şu anda oyuna konmuş olanlar evrendeki adları ile beraber)bir anda karşınıza kendi ordunuzun birkaç katı askerle çıkan goblinler ve başlarında kamçılarıyla bekleyen orklar(Greenskins), evrenin toplu tüfekli geçilmez savunma hattı sahipleri cüceler(Dwarven), evrenin şeytanlarına tapan ve efendilerinin Warhammer Dünyası’nı kan ile boyaması için her şeyi yapabilecek kaos savaşçıları(Chaos Warriors), insanların tek çatı altında toplandığı İmparatorluk(Empire) ve canlı olan her varlığa savaş açmış vampir kontları ( Vampire Counts, ordunun kendisi Game of Thrones dizisindeki Ak Gezerlere benzer ölümsüz askerleri kontrol eden ırk) . Bu ırkların tamamı kendi amaçları çevresinde gerek ayrı ayrı gerek ise beraber çalışarak (orklar ve goblinler veya cüceler ve insanlar gibi ) hareket ederek ya kendi topraklarını korumak ya da bölgesini genişletmek üzere sayısız savaş vermekteler ve masa üstü oyunu da Total War oyunu da bunları konu alıyor.

 

Chaos Warriors

Chaos Warriors

 

Oynanış

Oynanış neredeyse eski Total War oyunlarıyla aynı. Kara orduları kontrol mekanikleri eskisi gibi ancak evren kendi içinde büyü ve fantastik yaratıklar içerdiği için  oyunda yeni değişiklikler var. Her ırk kendi büyü türleri ve avantajlarına sahip. Bunlara birkaç örnek yazı başında bahsettiğim orklara mahsus Foot of Gork ( Gork, evrende orkların tanrısı olarak geçer ve büyücüler onu geri getirmek için uğraşır) veya insan büyücülerin diğer fantazi evrenlerinden aşina olduğumuz Fireball ve benzeri büyüleri olabilir. Bunun dışında yeni bir mekanik ise uçan üniteler. Cücelerin mühendislik harikası Gyrocopterleri veya goblinlerin devasa Wyvernleri olsun. Savaş esnasında vereceğiniz komutara bağlı olarak bu üniteleri tabiri caiz ise “it dalaşı” na sokmak mümkün. Karada ise alışılmışın dışında üniteler bulunuyor. Saldırdıkları taburları yiyerek yok eden Ogrelar veya yakın mesafeden taburların üstüne ateşler saçarak atılan tanklar olsun, Total War: Warhammer eski alışılmış savaşları canlandırmak için Warhammer evreninde bulunan her öğeyi katmaya çalışmış. Bunların dışında yeni tatlar katılmış bir mekanik ise kahramanlar. Önceki oyunlardaki generalleri andıran ancak sadece üst rütbeli bir asker olmayan bu kahramanlar savaş alanında yeni potansiyelleri ortaya çıkarmanızı sağlıyor. Her ordunun kendine özgü kahramanları ve onları dilediğiniz gibi yapılandırma imkanı, savaş mantığını yeni boyutlara çıkarıyor. İster İmparatorluk’un en güçlü şovalyesi olun veya karşısındaki orduyu bir anda onlara karşı çevirecek bir Ruhçağıran, single player deneyiminden alacağınız keyfi kat kat arttıracak türden bir yenilik ve emin olun Total War oyunlarını seviyorsanız bu özellik üzerinde deney üstüne deney yapma iştahınızı kabartacak.

 

Greenskins vs. Empire savaşına küçük bir örnek

Greenskins vs. Empire savaşına küçük bir örnek

 

Sistem Gereksinimleri

Total War ekibi Total War: Atilla’dan sonra akıllarındaki sistemi oturtmuş ve yeni teknolojiden faydalanarak oyunu gerek eski bilgisayarlar, gerek ise 4K çözünürlüğe dayanabilecek oyun bilgisayarlarının oynayabileceği şekilde yapmış.

Minimum Gereksinimler:

  • Ekran Kartı: (DirectX 11) AMD Radeon HD 5770 1024MB | NVDIA GTS 450 1024MB| Intel HD 4000 @720P
  • CPU:Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
  • RAM: 3GB
  • İşletim Sistemi: Windows 7 64bit
  • Alan: 35GB

Optimal Gereksinimler:

  • Ekran Kartı:  (DirectX 11) AMD Fury X or Nvidia GTX 980 @1080P
  • CPU: Intel Core i7-4790K 4.0 GHz
  • RAM: 8 GB
  • İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64Bit
  • Alan: 35GB

 

Son Karar

Total War: Warhammer, Total War serisi veya gerçek zamanlı strateji(RTS) türü severler için saatler yatırılası yeni bir oyun. Eski sistemlere katılan yenilikler ve Campaign haritasının büyümesiyle kullanılabilecek ırklar, oyuna yeni bir tat vermekle kalmayıp yazının öncesinde bahsedildiği üzere insanın içindeki deney canavarını ortaya çıkartıyor. Henüz sadece birkaç saatimi yatırabilmiş olduğum bu oyunu türün sevenleri için kesinlikle tavsiye ediyor, şimdiden iyi oyunlar diliyoruz.

 

 

KAYNAKLAR:

https://www.totalwar.com/product/total-war-warhammer

http://www.ign.com/articles/2016/05/19/total-war-warhammer-review

Leave a Reply