Çıktıkları ilk günden bu yana kendilerinden oldukça söz ettiren Efsane Telefonlar yazı serimizin bu bölümünde de birbirinden farklı 5 adet telefon ve onların hala süren etkileriyle birlikteyiz.

NOKIA 7650

indir (7)

Döneminin ilk entegre kameralı cep telefonu olan Nokia 7650, 2002 yılının haziran ayında piyasaya sürülmüştür. İçinde barındırdığı donanımsal özellikleri ve Nokia’nın klasik Symbian işletim sistemi ile akıllı telefon çağının bir başlangıcı olarak da kabul edilebilir.

indir (8)

640*480 ekran çözünürlüğü ve 0.3 Megapixel VGA kamerası ile Nokia severler arasında büyük bir ilgi odağı olmuştur. Bir diğer özelliği ise S60 işletim sisteminin mevcut olmasıdır. Fakat bu göze çarpan yenilik ve özelliklerinin yanında Nokia 7650’nin çok eleştirilen yanı ise 4Mb artırılamayan hafızası olmuştur.

 

 NOKIA 6600

indir (9)Nokia’nın kendisinden oldukça söz ettiren modeli olan 7650’den sonra 2003 yılında piyasaya sürülen bu telefon, beklenenin aksine kısa bir sürede 7650’yi geride bırakıp yaklaşık 4 senelik üretime sahip olmuştur. 2007 yılına kadar üretimi gerçekleştirilen bu telefon hem donanımı hemde şekli itibariyle akıllı telefon çağının ilk dönemlerinde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır.

 

indir (10)Nokia 6600’ın en belirgin yeniliklerinden olan ekran özellikleri oldukça dikkat çekmiştir. Telefon 65 bin renk kapasitesinde ve 2.16 inçlik bir ekrana sahiptir. Çoğu özelliklerinin Nokia 7650 ile benzer olmasına rağmen VGA kamerası ile yapılan video kayıt özelliği 7650’yi geride bırakmıştır. Bunun yanında Nokia 7650’nin aksine artırılabilir hafızası da mevcuttur.

 

 SIEMENS SX1

indir (11)116 gram ağırlığında olan Siemens SX1, 2003 yılının şubat ayında Nokia 6600’a rakip olması için piyasaya sürülmüştür. Beklenilen bir yolda ilerleyen bu telefonu Nokia’dan ayıran en önemli özelliği tasarımı olmuştur.Her ne kadar dış hatları bakımından Nokia 6600’a benzese de Siemens SX1’i Nokia’dan ayıran en önemli yanı nümerik tuşların ekranın her iki yanına yerleştirilmiş olmasıydı. Çağrı kabul etme, reddetme gibi tuşlar ise ekranın altında yer alıyordu.

indir (12)Ayrıca bu tuşların ortasında navigasyonu sağlayan özel bir iztopu da yer alıyordu. Siemens SX1’in bu sıradışı tuş tasarımı her ne kadar telefon numarası tuşlarken pek pratik olmasa da mesaj yazarken iki eli birden kullanmaya izin vermesiyle belirli seviyede bir ergonomi taşıyordu. Ayrıca daha hızlı bir işletim sistemine sahip olan Siemens SX1 2004 yılı içerisinde Türkiye’ye de gelmiştir. Ekran boyutları düşünüldüğünde 176 x 220 çözünürlüğe ve 65 bin renk desteğine sahip TFT ekran yer alıyordu. Bluetooth ve Kızılöteside telefonda mevcuttur. Arkada VGA çözünürlüklü kamera yer alırken MMC kart sayesinde telefonun 4 MB’lık dahili belleği artırılabiliyordu.

 MOTOROLA RAZRV3

indir (16)Kamera, tarz ve müzik zevklerini bir arada yaşamak isteyenler için tasarlanan bu telefon 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. Barındırdığı özellikleri ve tasarımı düşünüldüğünde kendisinden hala efsane olarak söz ettiren bir telefondur.

Artırılabilir hafızası mevcut olan Motorola RAZR V3’ün en dikkat çeken özelliklerinden biri ise telefonun kapağını açmadan ulaşılabilen bilgilerdir. Ayrıca güçlü hoparlör desteği ile girdiğiniz ortamlarda hem kendinize hem çevrenizdekilere güzel bir müzik şöleni yaşatabilirsiniz. Çıkışından sonra düşen fiyatı sayesinde ise Motorola RAZR V3 çok geniş bir ölçüde satılmıştır.

NOKIA 3310

indir (13)

Aradan 15 yıl geçmesine rağmen Nokia 3310 dendiğinde aklımıza ilk gelen şey şüphesiz ki sağlamlıktır. Nokia 3210’un devamı olarak 2000 yılında piyasaya sürülen bu efsane telefon hem tasarımı hemde dayanıklılığı düşünüldüğünde fazla rakibinin olmadığını görmekteyiz. Bir önceki modeli olan Nokia 3210 ile benzer özellikleri taşımaktadır. İçerisinde yüklü gelen 3 farklı oyun, resimli mesaj ve 250 kişilik bir telefon rehberi mevcuttur.

Leave a Reply