İnsanlığın Dünya’da kendi ihtiyaçları için doğal kaynakları hızla tüketmesi, gelecekte bu kaynakların tükenmesi halinde ne olacağı sorusunu hep akla getirmiştir. Bu sorunun bütün insanlığın bir ayağının çukura düşmeden tez zamanda giderilmesi için, bazı bilim adamlarında uzay boşluğunda yer alan ve Dünya ile benzer ortam koşullarına ve doğal kaynaklara sahip olan bir gezegen arayışı olduğu zaman zaman bilim dergilerine yansımaktadır.

İşte bu arayış sürecinde, uzmanlar Samanyolu galaksisinde yeni bir gezegen keşfettiler. Bilim adamlarının Gliese 667c ismini verdikleri bu gezegen, yaşam koşulları açısından Dünya ile benzer yaşam koşullarına sahip. İçinde bulunduğu sistemde Güneş’e yakınlığı ve dolayısıyla çok ekstrem soğuklara sahne olmaması, bunun da ötesinde, sıvı su bulunabilme ihtimalinin yüksekliği, bu gezegenin Dünya ile benzer koşullara sahip olduğunu gösteriyor.

Bu keşifle birlikte, en doğal neticelerden biri olarak da, önemli bir soru insanların aklını kurcalamaya başlıyor. Acaba Dünya dışında başka gezegenlerde de canlı yaşam formları var mı? Bu gelişmeyle birlikte, artık bilim insanları, bu gelişmeye odaklanacaklar gibi görünüyor.

Kaynak:

http://dunya.milliyet.com.tr/-yasanabilecek-gezegen-bulundu/dunya/dunyadetay/28.04.2012/1533961/default.htm

 

Leave a Reply