Mobil işletim sistemleri sektöründe sıkı bir rekabet yaşanıyor. Özellikle iki ezeli rakip Android OS ve iOS arasında geçen bu çekişmeli yarışta, bir zamanların çok kullanılanları arasında sayabileceğimiz Symbian ve Windows Mobile’ın pazar payları oldukça düştü. Bu pazar paylarının tekrardan artırılması için her ne kadar Nokia ve Microsoft gerekli çabayı sarf etseler de, kısa vadede istedikleri sonuçları alamadılar.

İşte bu hayal kırıklıklarının Microsoft cephesinde yansımaları, Mart ayında Windows 6.x Marketplace’in Mayıs ayında kapatılacağını açıklamasıyla belirgin bir biçimde görülmüştü. Yapılan resmi açıklamaya göre, Windows Marketplace, 17 Mayıs tarihinde kapatılacak. Bu tarihten sonra, indirilen uygulamalar çalışmaya devam edecek lakin yeni uygulama indirilemeyecek. Dolayısıyla, Windows Mobile kullanıcılarının gerekli uygulamaları 17 Mayıs tarihinden önce indirip yedeklemeleri, daha sonra uygulama eksikliğinden doğabilecek sorunları minimize etmek için gerekli görünüyor.

Bunun yanında, bu adım masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda pazar payının efendisi olan Windows’un mobil sahada çok yakın bir zamanda üretiminin durdurulacağını çok net bir biçimde gösteriyor. Güle güle Windows!

Kaynak: http://shiftdelete.net/huzur-icinde-yat-windows-mobile-36935.html

Leave a Reply