Android kullanıcılarının ilgisini çekecek olan araştırma Purdue Üniversitesi’nde yapılmış ve araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Araştımaya göre platform uygulamalarının batarya tüketiminde en büyük rolü uygulama içi reklamlar ve kullanıcı istatistikleri oynuyor.

Purdue Üniversitesi bünyesinde Abhinav Pathak isimli bir akademisyen liderliğinde yürütülen çalışmada, biri Microsoft Araştırma Departmanında görevli 3 kişiden oluşan araştırma ekibi, EProf ismini verdikleri bir güç tüketimi ölçme uygulaması geliştirerek, Android uygulamalarında batarya kullanımını incelemiş. Uygulama içerisindeki her iş parçasını ayrı ayrı değerlendirebilen bu yazılım, bu iş parçaların bataryaya ne oranda yük bindirdiğini de ayrı ayrı ölçülmesini sağlayabiliyor.

Android 2.3 işletim sistemine sahip bir Nexus One üzerinde Angry Birds, FreeChess, Mapquest, New York Times uygulaması ve Android’in varsayılan tarayıcısının bulunduğu toplam 5 Android uygulamasını test eden ekip, uygulamalarda batarya tüketiminin en büyük sorumlusunun uygulama içi reklamlar ve kullanıcı takip işlemleri olduğunu ortaya koymuş. Rakamlarla konuşmak gerkirse, batarya tüketimin %75’e varan oranda devasa bir kısmı sadece bu yan iş parçacıkları yüzünden gerçekleşiyor.

Örneğin Angry Birds oyununun tek bir bölümünde oyundan kaynaklanan batarya tüketimi sadece %30 ile sınırlı kalırken, %70’lik kısmı ise kullanıcı verilerinin yüklenmesi, yer bilgisi tespiti ve reklamların indirilmesi ve gösterilmesi gibi işlemler sonucunda tüketilmiş.

Araştırmada kullanılan diğer Android uygulamalarındaki iş parçalarının güç tüketimine etkileri aşağıdaki tabloda ortaya konulmuş:

Kullanıcı bilgisi ve yer tespitinin pil tüketimine etkisi sadece bir defalığına mahsus olsa da reklamların her açılışta tekrarlanarak güç tüketimine sürekli bir etkisinin olduğu da araştırmanın sonuçları arasında.

Pathak konuya ilişkin açıklamasında, uygulama geliştiricilerini veya reklam şirketlerini suçlamak gibi bir amaçlarının olmadığını, sadece daha batarya dostu reklamlar geliştirilebileceğini ve halihazır uygulamaların bu açıdan yetersizliğini belirtmeyi amaçladıklarını ifade ediyor.

Ekip, testlerde kullandığı EProf uygulamasını yakında açık kaynaklı bir biçimde ve ücretsiz olarak yayımlayacaklarını da belirtti. Uygulamanın Windows Phone platformuna uyumlu versiyonu için de  Microsoft Araştırma ekibi ile çalışmalar yürütüyor.

Araştırmaya buradan erişilebilir.

Leave a Reply