Kutu Balığı İlham Kaynağı Oldu

Biyomimikrinin en güzel örneklerinden biri: Biyonik araba!

Biyomimikrik çalışmalar her türlü alanda baş gösteriyor yazmıştık. Otomobil sektörü de bunlardan biri. Bizi bulunduğumuz yerden gitmek istediğimiz yere götürecek olan araçların her zaman hızlı olmasını istemişizdir. Bu sebepten ötürü teknoloji ilerledikçe birçok araç için aerodinamik tasarımlar üretir olduk. Arabalar içinse en çok kullanılan aerodinamik şekil su damlasına benzer tarzda oluyor. Artık sınırları aşmak isteyen tasarımcılarsa farklı dizaynlar bulmak için doğayı daha çok gözlemeye başladılar. Daimler Chrysler bunlardan biri.

Mercedes’in alt gruplarından biri olan Daimler Chrysler, aerodinamik yapısı en elverişli arabayı yapmak için kolları sıvamıştı. Günümüzde birçok aerodinamik araba tasarımı olsa da, onlar yapılanları geliştirmek yerine doğayı örnek almayı tercih ettiler. Kutu balığını ilginç bulan ekip çalışmalara ilk başladıklar zamanda balığın şekli yüzünden olumsuz sonuçlar elde edeceklerini düşündüler. Fakat, sonuçta kutu balığı da suda yaşayan ve avcılarından hızla kaçması gereken bir balık. Şekli, onun suda hareket etmesini kolaylaştırmak yerine ona engel olsaydı bu tür çoktan yok olmuş olurdu. Mühendisler araştırma yaptıkça kutu balığının şeklinin aerodinamik tasarıma çok uygun olduğunu gördüler. Yaptıkları testler beklemedikleri şekilde olumlu sonuçlar veriyordu.

Etrafımızda gördüğümüz birçok arabanın sürüklenme katsayısı (drag coefficent)  0.3 iken biyonik arabanınki 0.19 olarak ölçülmüştü; bu da kutu balığının eşsiz bir aerodinamik tasarıma sahip olduğunu kanıtlıyordu.

bionic car drag coefficient

 

Araştırmalar sürerken ekip, balığın derisinin altıgen plakalarla kaplı olduğunu fark etti. Biraz daha incelediklerinde bu yapının oldukça hafif ve dayanıklı olduğunu gördüler. Aynı yapıyı arabaya da uygulayarak arabanın dayanıklılığından ödün vermeden ağırlığını üçte biri kadar azaltmayı başardılar. Bütün bunlar bir araya gelince yakıt tasarrufu da kaçınılmaz oluyor tabii.

Bionic Car-

Öyle görünüyor ki doğa bize her şeyin anahtarını sunmaya devam ediyor. Bu kadar iyi bir tasarım örneğinin okyanusun derinliklerinde bulunduğunu nereden bilebilirdik ki şimdiye kadar? Bir şeyi daha iyi hale getirmek istiyorsanız kesinlikle doğanın her bucağına bakmayı unutmayın, aklınıza gelemeyecek ip uçlarıyla karşılaşacaksınız.

Leave a Reply