2014-best-photos-wild-life

“Zirvedeki Avcılar” başlıklı bu fotoğraf Justin Black tarafından Brezilya’da çekildi. Bu destansı kare BBC Yılın Fotoğrafçısı Yarışması’nda en iyi fotoğraflar arasında yer aldı.

 

2014-best-photos-culture

Bu kare, fotoğrafçı Jimmy Nelson’ın “Onlar Kaybolmadan Önce” isimli kitabında yayınlandı. Fotoğrafçının amacı kaybolan kabileleri yansıtmaktı. Kartallar ile avlanan üç Kazak bu fotoğraf ile ölümsüzleştirildi.

 

2014-best-photos-whaleshark

Adriana Basques’in “Büyük Ağız” başlıklı fotoğrafı BBC Yılın Fotoğrafçısı Yarışması’nda en iyiler arasında yer aldı. Resimde Endonezya’da yaşayan balina köpekbalığını ağzı açık şekilde görüyoruz.

 

bill-synder-won-the-deep-space-category-in-the-2014-astronomy-photographer-of-the-year-contest-with-this-shot-of-the-horsehead-nebula

2014 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması’nın “Derin Uzay” kategorisinin kazananı bu fotoğraf oldu. Bill Synder bu karede Horsehead Nebula’yı görüntüledi.

 

2014-best-photos-deer

Prashant Meswani tarafından Londra Richmond Park’ta çekilen “Erkek Geyiğin Uluması” başlıklı fotoğraf National Geographic 2014 Fotoğraf Yarışması’nda Özel Onur Ödülü aldı.

 

2014-best-photos-moreno

Bu fotoğrafta yer alan küçük tatlı su canlısının adı “rotifer”. Rogelio Moreno bu kare ile Nikon’un Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması’nda birinci oldu. Çıplak gözle görülebilmesi çok zor olan bu canlı fotoğrafta 40 kat büyütülmüş.

 

2014-best-photos-curiosity

Dünya’nın Mars’tan çekilmiş ilk fotoğrafı. Fotoğraf 31 Ocak 2014’te gün batımından 80 dakika sonra NASA’nın Mars aracı Curiosity tarafından çekildi.

 

2014-best-photos-volcano

Endonezya’daki Sinabung Dağı’nın patlama anı bir uydu tarafından kaydedildi. Uydu fotoğrafları zarar tespitinde ve tahliye planlamasında kullanıldı.

 

2014-best-photos-modern-life

2014 National Geographic Fotoğraf Yarışması’nın galibi olan bu kare modern hayatı çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. “Karanlıkta Parlayan Düğüm” başlıklı fotoğraf Brian Yen tarafından Hong Kong’da çekildi.

 

2014-best-photos-colorful

Nature Conservancy Fotoğraf Yarışması’nın finalistlerinden olan bu resimde Madagaskar Andasibe-Mantadia Ulusal Parkı’nda yaşayan renkli Parson Bukalemunu yer alıyor.

 

2014-best-photos-pollution

Bu fotoğraf Endonezya Jakarta’dan. Çevre kirliliğinin ulaştığı boyutu etkileyici bir biçimde yansıtıyor.

 

2014-best-photos-comet

Bir kuyruklu yıldızın şu ana kadar en yakından çekilen fotoğrafı. Bu kare kasım ayında Rosetta uzay aracı ile yakalandı.

 

2014-best-photos-crater

Bu devasa krater Siberya’da bir helikopter tarafından keşfedildi. Krater “Dünyanın En Uç Noktası” olarak adlandırılıyor.

 

2014-best-photos-larva

Charles Krebs bu fotoğrafı ‘Olympus Bioscapes’ Dijital Fotoğraflama Yarışması için çekti. Sivrisinek larvasının resmini karanlık alan mikroskopisi adı verilen teknik ile özgünleştirdi.

 

2014-best-photos-aurora

James Woodend bu resim ile Yılın Astronomi Fotoğrafı ödülünü aldı. Resim İzlanda Vatnajökull Ulusal Parkı’nda çekildi. Fotoğraflanan yeşil Aurora (kutup ışıkları) gerçekten büyüleyici.

 

2014-best-photos-fire

Nature Conservancy Fotoğraf Yarışması’nın en iyileri arasında yer alan bu fotoğrafta Kansas Shawnee’de kontrol altına alınmış bir orman yangını görüntülenmiş.

 

2014-best-photos-bear

Bu karede Alaska Katmai Doğal Parkı’nda yaşayan Grizzly ayısı yer alıyor. Tin Man Lee bu fotoğraf ile Smithsonian Doğa’nın En İyi Fotoğrafı Yarışması’nda birinci oldu.

 

charles-krebs-shot-this-amazing-image-of-a-beetle-carapace-for-nikons-small-world-photography-contest

Charles Krebs’in Nikon’un Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması için çektiği fotoğrafta bir böcek kabuğu yer alıyor.

 

2014-best-photos-storm

Fırtına fotoğrafçısı Mike Hollingshead’in etkileyici karelerinden biri. Fotoğraf Nebraska, York’ta gerçekleşen bir fırtına esnasında çekildi.

 

2014-best-photos-supermoon

Bu “süper-ay” fotoğrafı 12 Haziran’da Olvera, İspanya’da çekildi. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zaman ile dolunayın kesiştiği gecelerde görülen kare büyüleyici.

 

2014-best-photos-universe

Evrenin şu ana kadar çekilmiş en renkli fotoğrafı. Hubble teleskopu tarafından çekilen bu kare Amerikan Astronomi Topluluğu’nun Haziran 2014 toplantısında yayınlandı.

Kaynak:

Business Insider

Leave a Reply