World of Warcraft: Legion

Milyonlarca oyuncusu ve 10 küsür yıllık geçmişiyle MMORPG türünde günümüzde rakipsiz olan World of Warcraft’ın altıncı eklenti paketi “Legion”, bu ay gerçekleşen Gamescom 2015 oyun fuarında duyuruldu. Son eklenti paketi Warlords of Draenor ile eski oyuncuları cezbedecek bir hikaye sunan Blizzard, yeni eklenti paketiyle de birçok oyuncunun özlemle andığı Burning Crusade zamanlarına ait temaları kullanarak kaybettiği oyuncuları geri kazanmaya kararlı olduğunu gösterdi.

Not: Bu haber, oyuna ait birçok terim içermektedir ve okuyucunun bazı ön bilgilere sahip olduğu düşünülerek yazılmıştır. Oyuna ve/veya MMORPG türüne uzak okuyucular haberi okumakta zorlanabilir.

WoW aktif hesap sayısı

Wrath of the Lich King zamanında 12 küsür milyon aktif hesaba ulaşan WoW, Cataclysm’den beri oyuncu kaybedyor. WoD ile gelen oyuncuların ve daha fazlasının kısa sürede kaybedildiğini görüyoruz.

Yeni eklenti paketi, kısaca, Burning Legion’ın Azeroth’a açılan bir kapıdan geri dönüşünü ve şimdiye kadarki en büyük istilasını konu alıyor. Burning Legion gelir de Illidan’sız olur mu? Teaser videosundan anladığımız kadarıyla Hellfire Citadel sonrasında Gul’dan, Illidan’ın bedeninin tutulduğu yeri buluyor ve bir şekilde onu canlandırıyor. Illidan’ın tam olarak nasıl dahil olacağını şimdilik bilmesek de yetkililer bu eklenti paketiyle geçmişte yaşananlara Illidan’ın gözünden bakma şansı bulacağımızı belirttiler. Yeni eklenti paketiyle ilgili bazı önemli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

WoW: Legion - Demon hunter

Demon hunterlar speclerine göre(dps veya tank) iblis formuna geçtiklerinde farklı görünüşlere sahip oluyorlar.

Yeni sınıf: Demon hunter

Yıllardır oyuncuların dilinden düşmeyen demon hunterın sonunda oynanabilir bir sınıf olarak eklenmesi şüphesiz eklenti paketinin en şaşırtıcı yanlarından biri oldu. Son zamanlarda demon hunterların sahip olabileceği özelliklerin bazılarının warlocklara verilmesi ve her eklenen sınıfın oyun dengelerini geliştiriciler için daha da karmaşıklaştırması nedeniyle demon hunterın gelmesi pek muhtemel görülmüyordu. Hero sınıf olarak eklenen demon hunterlar aynı death knightlar gibi daha yüksek seviyeden(kesinleşmese de 95-100 gibi düşünülüyormuş) başlayacak ve özel başlangıç görevleri olacak. Fuarda duyurulduğu üzere, demon hunter sınıfını seçenler, geçmişte Illidan’ın yenilmeden önce gizlice oluşturup Broken Isles’a gönderdiği özel bir demon hunter ekibinin üyeleri olacak. Ekibin başına neler geldiğini oynayarak öğrenecek olan oyuncular sonrasında ise günümüze dönecek, Burning Legion istilasına karşı koymaları için Night Elf wardenlar tarafından serbest bırakıldıklarını görecek ve eklenti paketinin hikayesine dahil olacaklar. Sadece Night Elf ve Blood Elf ırklarına açık olan demon hunterlar iki spec sahibi olacak: Havoc(melee dps) ve vengeance(tank). Sınıfa ait pek fazla mekanik açıklanmasa da demon hunterların iblise dönüşebilmeleri, bir süreliğine gizlenmiş oyuncuları(stealth, invisible ve hatta duvarın arkasında olsa bile) görebilmeleri ve double jump gibi bazı ilginç özelliklerinin olacağı duyuruldu. Ayrıca oyuncuların karakter yaratırken demon hunterların boynuz, dövme ve göz bandı gibi kısımlarını zevklerine göre ayarlayabileceği açıklandı. Demon hunterlar leather giyecek ve silah olarak da oyuna yeni eklenecek “glaive” türü silahları kullanacaklar. Enerji mekaniklerini tam olarak bilmesek de “fury” adı verilen bir enerji kaynağı kullanacaklar ve bazı beceriler fury yaratırken bazıları da fury harcayacak.

WoW: Legion - the Brokent Isles

Büyük halleri için görsellere tıklayabilirsiniz.

Yeni bölge: The Broken Isles

Oyuncular Burning Legion’ı Azeroth’tan savuşturmak için Maelstorm’un çok yakınında bulunan Broken Isles’a gidiyor. 7 alt bölgeden oluşan bu adalar topluluğu eski bir Night Elf uygarlığına ve Burning Legion’ın Azeroth’a geçtiği kapının bulunduğu Sargeras’ın mezarına ev sahipliği yapıyor. 100-110 seviyeleri arasını burada geçirecek olan oyuncuları tabii ki yeni world bosslar, dungeonlar ve raidler bekliyor. Oyuna yeni başlayan ve ara vermiş eski oyuncuların geri kalmaması için de, son pakette olduğu gibi, eklenti paketini satın alan herkese hesap başına bir karakteri doğrudan 100. seviye yapma hakkı verilecek. Wrath of the Lich King paketinde olduğu gibi Dalaran aksiyonun merkezine taşınıyor ve hem Alliance hem de Horde için tekrar ana merkez haline geliyor. Northrend’deki Dalaran da eski paketin içeriğini bozmamak adına yerinde duracak.

WoW: Legion artifact

Bulduğunuz artifact silahları farklı tarz ve renklere sokmak mümkün.

Artifact silahlar

Eklenti paketinde her karakter sınıfı ve özelleştiği alan doğrultusunda kadim bir silah kuşanacak ve macera boyunca silahını geliştirecek. Örneğin retribution paladinler Ashbringer’ı taşıyacak. Tabii oyuncuların bu silahları almak ve geliştirmek için bir miktar uğraşması gerecek. Artifact silahınızı hem görsel hem de özel bir yetenek ağacı sistemi ile işlevsel olarak özelleştirmek mümkün olacak. Bu silahlar ayrıca druidlerin hayvan formlarını da değiştirecek.

Sınıf tarikatları

Geçtiğimiz paketlerde sınıfların bazı özelliklerini kaybedip birbirine yakınlaşması birçok oyuncu tarafından eleştirilmişti. Bu eklenti paketinde geliştiriciler, sınıf kimliğini hissedebilmemiz için sınıflara özel tarikatlar olacağını ve bu tarikatların her birinin sınıfla ilgili olarak farklı bir yerde özel mekanının olacağı duyurdu. Sadece death knightların ulaşabildiği Acherus’u örnek olarak gösterebiliriz. Her karakter kendi sınıf tarikatına önderlik edecek ve garnizon sistemindeki gibi çevresinde adam toplayacak. Garnizon sisteminin eleştirilmesi nedeniyle bu sistemin ondan farklı olacağı, eskisi gibi büyük bir ordu kurmak yerine küçük bir birlik oluşturulacağı ve birliğin garnizon sisteminin aksine, sürekli bizim yerimize bir şeyler yapmaya yollanmayacağı açıklandı.

WoW: Legion - PvP

Pvp için özel yetenek ağacı

PvP

Yeni pvp sisteminde geliştiriciler karakterimizin zırhının etkisinin eskisi kadar fazla olmayacağını söylediler. Ayrıca uzun zamandır beklenen bir yenilikle az da olsa sınıfların pvp ve pvedeki becerileri farklılaştırıldı, böylece pve ve pvp birbirinden nispeten ayrı tutularak daha kolay dengelenebilecek. Bu yenilik de pvpye özel bir yetenek ağacı sistemi. Bu yetenek ağacı normal yetenek ağacınızın yerine geçmeyecek, ek olarak gelecek. Honor kazandıkça sadece pvpde kullanabildiğiniz pasif ve aktif becerilerin bulunduğu yetenek ağacını ortaya çıkaracak ve seçimlerinizi yapacaksınız. Üst sınıra ulaştığınızdaysa isteğinize bağlı olarak yetenek ağacınızı baştan açmak üzere her şeye baştan başlayacak ve bunun karşılığında da prestij seviyesi kazanacaksınız. Bu prestij seviyeleriyle de özel binek, artifact silah modeli ve portrenizde gözüken rütbe gibi çeşitli yenilikleri açacaksınız. İsteyen oyuncular prestij seviyesi atlamak yerine tüm yetenek ağacının her zaman açık kalmasını da seçebilir. Asya tabanlı oyunlarda karşımıza çıkan bu sistemle geliştiriciler casual oyuncuların deneyimini baltalamadan ciddi oyunculara da uğraş çıkarmayı planlıyor gibi gözüküyor.

Oyunun asıl sinematik videosunun yakında yayınlanacağı açıklansa da eklenti paketinin çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi bulunmuyor. Fuarın WoW: Legion ile ilgili olan kısmını bütün olarak buradan izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

WoW: Legion resmi sitesi
Teaser videosu
Anons videosu
Basın bülteni
MMO-Champion
Icy Veins

Leave a Reply