Volkswagen’in Dizel Model Satışları Modelleri Emisyon Yasaları İle Uygun Olana Kadar Askıya Alındı

adsız

Vw’nin dizel araç ürün gamı emission ölçümü aldatma skandalıyla çalkanırken vw şimdi araçlarının yasal standartlara uygun olduğu ispatlamaya çalışıyor. Görünen o ki her gün yeni bir olayla büyüyen skandal daha uzun süre devam edeceğe benziyor.

Bu gelişmelerin ardından EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı) için çalışan Ulaşım ve Hava Kalitesi Ofisi patronu Chris Grundler dizel model satışlarının durdurulduğunu açıkladı.

Grundler, Californiya  ve EPA’daki (ABD Çevre Koruma Ajansı) yetkililerin tüm markaların hafif hafif ticari araçlarını  ABD’deki emisyon testlerini aldatan yazılıma karşı kontrol edeceklerini belirtti.

ABD’li yetkililer geçtiğimiz cuma günü Volkswagen’i aracın emisyon testlerinden başarılı bir şekilde geçmesini sağlayan yazılıma sahip 482,000 dizel aracı piyasaya sürmekle suçladı. Çevre Koruma Ajansı, Vw’nin yedi dizel modele “yenilgi cihazı” adını verdiği illegal cihazı koyduğunu kabul ettiğini söyledi. Cihaz emisyon ölçümü sırasında aracın testte olduğunu algılıyor ve anlık olarak aracın ana yazılımını yeniden programlıyor. Testten sonra eski haline dönen araç yüksek emisyon değerleri sunmaya devam ediyor.

Grundler, Volkswagen’in dizel satışına devam edebilmesi için yazımlı araçları eski haline getirmesini ve piyasadaki araçları geri çağırmadan önce EPA’nın onayını alması gerektiğini belirtti. Ayrıca değişimlerin motourun emisyon yazılımını mı yoksa daha kapsamlı motor donanımı değişiklerini mi kapsacağının da henüz belirli olmadığını ekledi.

EPA’nın internet sitesinin söylediğine göre süreçte izlenecek doğru adımları belirlemek ve geri çağırma planın geliştirmek bir yılı bulabilir. Fakat Grundler belirli bir zaman çizelgesini üzerinde konuşmayı reddetti.

Grundler  yeterli bilgi toplayıncaya ve ikna oluncaya kadar herhangi bir geri çağırma işlemi yapmayacaklarını ve bu tarz yazılıma sahip araçlar için nasıl bir yol çizileceğini belirlemenin daha fazla iş yükü getirdiğini söyledi.

ABD’li parlamenterler daha fazla cevap istiyor

Cumhuriyetçi Ev Enerjiisi ve Ticaret Komitesi liderleri bugün yapılacağı anons edilen toplantıda VW’nin emisyon skandalının perdesini aralamaya çalışacak ve görünen o ki liderler konuyu gündemde tutmaya kararlı. Herhangi bir bilgi sunulmasa da Toplantı  Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi’nin panelinden önce düzenlenecek.

“Biz olguları takip edeceğiz. Biz ayrıca otomobil kullanıcılarının kandırılmış olması üzerinde de duruyoruz sonuçta onların satın aldığı araçlar reklamlandığı gibi ‘clean diesel’ değildi.” dedi Enerji ve Ticaret Komitesi başkanı Fred Upton ve Toplantı  Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi başkanı Tim Murphy.

“Amerikalılar açık cevaplara layıklar ve  olayın tekrarlanmayacığını garanti eden sözlere ihtiyaçları var . Biz de o cevapları almaya niyetliyiz.”

Washington’da Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada,  raporlarla ilgili olarak oldukça kaygılı olduklarını ve Vw’nin ABD Temiz Hava Yasaları gereksinimlerine uygunluğu ile ilgili kaygılarını gördüklerini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “Biz incelediğimiz markanın bazı raporları ilgili oldukça endişeliyiz ancak bunlara bakmak tamamiyle EPA’nın sorumluğunda ve onlar şu anda tam olarak bunu yapıyor.” dedi.

 Californiya’nın Soruları

Grundler “VW, Californiya Hava kaynakları Komisyonunu ve EPA’yı 2016 model araçlarının emisyon kurallarına uygun olduğunu ve herhangi bir yasadışı yazılım taşımadığı ile ilgili ikna etmek zorunda. “ dedi. O zamana kadar komisyon belirtilen modellerin yeniden satışa sunulmasını sağlayacak olan emisyon sertifikalarını kabul etmeyecek.

Resmi olarak yasaklanan dizel model satışları Vw’ye büyük bir darbe vurmuş gibi gözüyükor şayet markanın satışlarının beşte birinden fazlanını dizel modeller oluştururken “clean diesel” logosu da satışlar üzerinde anahtar faktör oluyordu.

Biz Volkswagen ile uzun zamandır çalışıyoruz ve cevapları almaya çalışıyoruz. Fakat son dakikaya kadar VW bu araçların emisyon standartlarını yerle bir etmesi için tasarlanan bir yazılım taşıdığını kabul etmemişti diye açıkladı EPA şefi Grundler ve ekledi “Biz 2016 model araçların da aynı yolu izlemeyeceğinden emin olmak istiyoruz.”

Kaynak: Autonews

Leave a Reply

2 comments

  1. Bahri saner

    Mert cok bir yazı olmuş geşmeler volkswagen grup adına soru işareti
    Arac sahipleri adına üzücü bilgilendirme için teşekkürler.

  2. Özkan Ayvaz

    VW için yazdığınız bu bilgi ve yorumlarınıza teşekkür ederim.Kolay ve anlaşılabilir bir yazı olmuş.