New York Otomobil Fuarı 2015 Sıcak Gelişmeler

img_7601

Bu yılın New York Otomobil Fuarı iyi başladı ve yazımızda size en son gelişmeleri ve en yeni modelleri tanıtacağız.

Bu yıl 115.’si düzenlenen New York Otomobil Fuar’ında başta McLaren, Porsche ve Jaguar olmak üzere birçok markanın tamamıyla yeni modellerinin fuarla birlikte piyasaya sürüldüğünü söyleyebiliriz. Fuar ayın 14’üne kadar devam edecek ve henüz bir-iki modelin daha fuarda görücüye çıkmadığı, ilerleyen günlerde örtülerini kaldırılacağı da gelişmeler arasında.

img_0608

New Otomobil Fuarı 2015: Tüm kilit modeller

 Cadillac

Cadillac, 2015’in sonlarına doğru yeni model yatırımlarıyla birlikte İngiltere’ye farklı bir dönüş yapacak, en önemli markalardan biri olan Cadillac, CT6 lüks sedanını getirecek. Piyasada ilk çıkışı New York’ta olan Mercedes S-Class rakibinin çift turbolu V8 motorla sunulması bekleniyor. Daha fazla fotoğrafa ve bilgiye yakında sahip olacağız.

 Honda

Honda Civic Concept

p4016803

Honda, New York’da keskin tasarımlara sahip Civic konseptini görücüye çıkararak Amerikalılara sürpriz yaptı. Model New York’ta coupe kasa tipiyle gözükse de konsept model 2016’da İngiltere’de piyasaya çıkacak yeni jenerasyon Civic’in çizgilerini taşıyor.

Jaguar

2016 Jaguar XF

img_7600

Belki de Fuar’daki İngiltere ile en çok bağlantılı araba olan Jaguar XF ikici jenerasyon modeliyle New York’ta karşımıza çıkıyor. Tasarımında orta-üst sınıf kardeşi XE’den ilham alan model, bolca konfor sunan yenilenmiş yeni jenerasyon kabini, sürüş bilgilendirme ve güvenlik sistemleriyle karşımıza çıkıyor. Ürün gamında dört silindirli ve altı silindirli benzinli motorlar görev alırken, dizel motorlarla sınıfında öncü verimlilik değerleri hedefleyecek.

Kia

Kia Optima

img_7645

Kia, tamamıyla yeni Optima sınıfını New York’ta piyasaya çıkarıyor. Modelin çizgilerinin ilk görünümü Sportspace konspetiyle Geneva otomobil fuarındaydı. İlk kez Ford Mondeo station wagon’a rakip çıkması da muhtemel gözüküyor. Modeli 2016 yılının başlarında yollarda görmeye başlayacağız. Model uzun kasasıyla birlikte güncellenmiş bir iç mekan ve yeni güvenlik teknolojileri sunacak.

Land Rover

Range Rover SVAutobiography

img_0689

Land Rover lüks SUV’sini farklı bir levele atlatarak SVAutobiography adı altında piyasaya sürüyor. Fiyatının 800 bin Türk Lirasına yakın olacağı düşünülen ürün gamının en üstündeki model, kişiselleştirebilir etkileyici iç mekanını 543 beygir gücündeki 5.0-litre kompresörlü V8 motorla ile birleştiriyor.

Lexus

2015 Lexus RX

img_7634

Lexus’un yeni RX SUV’u , İngiltere’ye bu yılın sonunda kadar daha küçük NX crossover modelinden aldığı karakteristik özelliklere, belirgin stile ve firmaın geleneksel hibrit aktarma sistemine sahip olarak gelecek. Model daha fazla paket ve daha fazla iç mekan kalitesi sunarak Range Rover Sport ve Mercedes GLE ile savaşmaya çalışacak.

Mazda

Mazda MX5 Club Edition

img_7613

Mazda’nın MX5’i ürün gamına eklenen ‘Club Edition’ ile küçük sınıf roadsterler arasında New York’taki en yeni model. Dördüncü jenerasyon modelin ‘Club Edition’ versiyonun agresif yol deneyiminin güncel hali olacağı söyleniyor. 1.5 ve 2.0 litrelik benzinli motorlar değişmeden kalırken, spor görünüm iyileştirmeleri ve küçük şasi geliştirmelerinden söz edebiliriz.

McLaren

McLaren 570S

img_0607

McLaren’nin yeni giriş seviyesi spor arabası ürün gamı tamamiyle yeni 570S olarak tanıtıldı. Ürün gamında 650S’in altında konumlandırılırken üst sınıf 911 modelleri ile kafa tutacak. 570S McLaren’nın Spor otomobil ailesinin başlangıcı olacak ve daha güçsüz ve ucuz ‘C’ modeli ‘S’i takip edecek. Üstü açık versiyonlarda ilerleyen zamanlarda ürün gamında yerini alıcak.

Mercedes

Mercedes GLE

img_7266_0

Mercedes GLE coupe’nin örtüsünü Geneva Otomobil Fuarı’nda çoktan kaldırdı fakat aracın standart versiyonu New York’ta ortaya çıktı. BMW X5 rakibi olan ve ürün gamındaki eski ML’nin yerini alan model, fişe takılabilir hibrit aktarma organlarıyla ilk kez GLE 500e’de karşımıza çıkacak.

Mitsubishi

Makyajlı Mitsubishi Outlander

Mitsubishi’nin orta sınıf SUV’si makyajlı versiyonuyla New York’ta görücüye çıkacak. İlk kez PHEV konsept S adı altında Paris Otomobil Show’da görücüye çıkan model, prize bağlanabilir hibrit sistemini ve güncel PHEV’in modifiye edilmiş aktarma organlarını kullanacak.

Porsche

Porsche Boxster Spyder

982307_image00018

Porsche yeni modelini Stuttgart’dan fuar için getirerek başta New Yorklular  olmak üzere tüm Amerikalıların beğenisine sundu. Model gelmiş geçmiş en hızlı Boxster olarak satışa sunuluyor. Model bu özelliklerini ve hızını ağabeyi 911’in 3.8 litre 370 beygirlik boxer motoruna, revize edilmiş kaporta tasarımına ve elden geçirilip hafifletilmiş şasisine borçlu.

Subaru

Subaru STi Performance Concept

img_0684

Subaru yeni STi Performance Konsept’ini New York’ta ortaya çıkardı. BRZ modeli üzerine şekillenen model yapılan güncellemelerle 450 beygir güç üretiyor. Modelin seri üretime geçmesi beklenmiyor. Fakat ona bakarak STi modelerinin ileride sahip olacağı teknolojileri ve Subaru ürün gamının yakın geleceğini görebiliyoruz.

Toyota

Toyota RAV4 Hibrit

Toyata geçtimiz günlerde RAV4’ün hibrit versiyonunun ilk kez New York otomobil fuarında görücüye çıkacağını açıkladı. Model 2016 ‘da makyajlanacak modellerin yanında piyasada yerini olacak, 4×4 sisteminin ise Auris ve Prius hibritten alınması bekleniyor.

Volkswagen

image00055

Volkswagen showuna bir değil dört yeni konsept modelini ortaya çıkararak devam ediyor, üstelik modeller yeni olmamasına rağmen. Beetle’ın sportif R-Line versiyonu Denim, Pink ve Wave paketleriyle birleşerek kişiselleştirilebilir yönünü artırıcak.

 

Kaynak: Auto Express

Leave a Reply

1 comment

  1. bahri saner

    Bu göz kamaştırıcı abaraları hiçbir zaman alamayacak olsamda bilgi edinmek ve özelliklerini öğrenmek çok güzel. Yazar Mert Saner e cok teşekkür ediyorum…