Tayvan’da, Öldüren Oyun

Basmakalıp bir film adını andıran bu başlığa bakılınca aklınızda az çok bir şeyler canlanmış olmalı. Peki olayın iç yüzü tam olarak nedir? Gerçekten film senaryolarında işlenen gibi mistik bir durum mu söz konusu yoksa her şey ihmaller zincirinin mi bir ürünü?

Geçtiğimiz hafta Tayvan’ ın Kaohsiung şehrinde bir internet kafede ölü bulunan Hsieh isimli 32 yaşındaki oyuncu birçok habere konu olmuş ve hem oyun hem de tıp dünyasında gündeme oturmuştu. Hsieh’ in şüpheli ölümü yorgunluk, kalp yetmezliği gibi farklı sebeplere bağlanıyor. Olayla ilgili ilk açıklamalar internet kafe sahibinden geldi. Kafe sahibinin söylemlerine göre Hsieh, işletmenin devamlı müşterilerinden olup çoğu zaman oyununa ara verip uyur ve sonra oyununa kaldığı yerden devam edermiş. Bu yüzden sandalyesinde hareketsiz duran Hsieh hiç kimsede bir şüphe yaratmamış. Fakat her zamankinden daha uzun süre hareketsiz kalan talihsiz oyuncuya bakmaya gidilince uyumadığı anlaşılmış ve hemen hastaneye kaldırılmış ama ne yazık ki Hsieh’ in ölümünün üstünden çok zaman geçtiği için yapılacak hiçbir şey kalmamış.

Bu ölüm dünyada bir ilk değil. Daha önce de çok uzun süre ara vermeden oyun oynayan birçok oyuncu hayatını kaybetti. Peki oyuncular bu büyük riski neden alıyor? Genellikle bir rekor denemesi için aralıksız oyun oynar oyuncular ve bunu yaparken de son derece dikkatli, tedarikli devam ederler oyunlarına ama herhangi bir rekor denemesi haricinde uzun süre oyun oynayan kişiler genellikle günlük hayatlarında büyük sorunlar yaşayan kişiler olarak öne çıkıyorlar. En yakın örnek olarak Hsieh’ i incelememiz gerekirse, kendisi işini yakın zamanda kaybetmiş ve o andan sonra internet kafede daha çok zaman harcar hale gelmiş.

Uzmanların önerileri 2 saatten daha uzun oyun oynanmaması yönünde. En azından her 2 saatte bir ara verilmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar. Yine birçok oyunun kapağında ve oyun konsolunun açılışında sağlık hakkında uyarılar bulunur. Oyuncu ölümleri en büyük risk olsa da bu konuda, her türlü sağlık sorunundan kaçınmak adına uyarıları dinleyerek oyun sürelerini kısıtlı tutmak hem oyuncuların sağlıklarını korumalarına yardım eder hem de oyunun asıl amacı olan zevki en üst düzeyde tutar.
uyarı
crysis-2-demo-health-warning

Leave a Reply