Karanlık Bir Yakın Gelecek Senaryosu: The Division

 2Hollywood filmlerini hepimiz izlemişizdir ve genellikle senaryoda Amerika’ da ortaya çıkan bir virüsle beraber bütün dünyanın yavaş yavaş kaçınılmaz sona gidişini işler senaristler. Fakat tam bu noktada  The Division bir Tom Clancy oyunu olmanın getirdiği çeşitli sürprizlerle hem senaryo bakımından hem de oyuncuya verdiği “Dünya senin ellerinde, seçimini yap ve kaosla başa çık! “ mesajı ile alışılagelmiş tüm hikayeleri geçmişte bırakıyor.Oyun severlerin çoğunun yakından bildiği üzere her Tom Clancy oyunu ileri teknoloji mühimmatlar, ajanlık ya da askeri tim ögeleri barındırır bünyesinde. Pek tabii The Division’ da  bu ilkelerden payını alarak bize açık dünyada geçen, gizli bir birliğin ajanı olduğumuz ve tam bir kaosun ortasında hikayeye dahil olduğumuz bir oyun deneyimi sunuyor.

The Division’ ın belki de en önemli özelliği hem çoklu hem de tekli oyuncu modunun aynı hikaye içinde harmanlanarak oyuncuya yakın geleceği adeta bir felaket simülasyonu halinde sunmasıdır. Kullanılan oyun motoru olan Snowdrop öylesine canlı ve gerçekçi bir dünya sunuyor ki birkaç dakikanın ardından artık bir oyuncu değil, New York’ ta  gerçekleşmiş  virüs felaketinin ardından hayatta kalmaya çalışan ve aynı zamanda da yok olmaya yüz tutmuş şehri tekrardan düzene sokmaya çalışan bir ajan oluveriyorsunuz. Oyun motorunun bu denli başarılı olmasının sebebi üstünde uzun süre çalışılması ve yeni nesil konsollar olarak adlandırdığımız PlayStation 4 ve Xbox One için özel olarak yazılmış olması.

3Snowdrop’ u tecrübe ettikten sonra muhtemelen daha önceki oyunlarda gördüğünüz ama gel zaman git zaman alıştığınız hatalar ilişecek gözünüze. Mesela daha önce yönettiğiniz karakterinizin kapısı açık bir arabanın yanından geçerken adeta kapı yokmuşçasına  rahat geçmesine hatta bazen  bir hayalet gibi kapının içinden geçmesine alışmışken, artık karakterimizin o kapıyı kendi kendine kapatıp yoluna devam etmesi hoş bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki ileri teknoloji araçlardan bahsetmek gerekirse karakterimiz insansız çatışma araçları, mini bilgisayarlar, holografik haritalar kullanabilecek; silahlarını sizin arzunuza göre yenileyebilecek fakat araba kullanamayacak. Evet, içinde her şey olan oyunumuzda ne yazık ki araba kullanmak yerine yaya şekilde hayatta kalma mücadelesi vereceğiz.  Son olarak belirtmek gerekirse oyun tamamen sizin kararlarınıza göre şekil aldığı için takım oyunu en önemli etken oluyor ve zaten online oynaması zorunlu olan The Division’ da diğer on binlerce oyuncuyla dost düşman ayırt edemeden sadece hayatta kalmak için iş birliği yaparken buluyorsunuz kendinizi. Özetle oyun dünyasında yepyeni bir soluk olacak The Division keyifle oynanası ve her oyuncunun tecrübe etmesi gereken bir oyun gibi görünüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=O_j9uKBmUEk#start=0:00;end=7:16;cycles=-1;autoreplay=false;showoptions=false

Leave a Reply