Kara Şövalye İçin Son Bir Mücadele

Batman_Arkham_Knight_3 Süper kahraman denilince akla ilk gelen isimlerden ve belki de birçok erkeğin ilk kahramanı olan  Kara Şövalye Batman, gerek çizgi filmleri ve çizgi romanları gerekse sinema filmleriyle  hepimizin hayatına bir noktadan girmiştir. Ortaya çıktığı ilk andan  itibaren bir efsane olan, milyonların hayranlık beslediği ve gösterimi hangi sanat dalında olursa olsun  belli bir başarı seviyesinin üstüne çıkan Kara Şövalye, ne yazık ki 2009 yılına kadar yani Arkham serisinin başlangıcına kadar elle tutulur bir video oyunuyla karşımıza çıkamamıştı. Eidos Interactive ve Rocksteady Studio bu eksiği görmüş olacaklar ki ünlü çizgi roman yazarı Paul Dini ile el ele vererek zamanla bir fenomen haline gelecek olan Arkham serisini yarattılar.

 Üçleme olarak tasarlanan seriye geçtiğimiz yıl bir ara oyun olarak Arkham Origins eklenmişti ki bu oyun, yapımcılarının da bahsettiği gibi oyuncuyu seriden ve hikayeden soğutmamak için yapılmış bir projeydi. Bu yüzden de konu olarak her şeyin başladığı bir geceye dönüyordu oyun. Serinin ilk oyununda (Arkham Asylum) başlayan karmaşa ikinci oyun olan Arkham City’ de zirveye tırmanıyor ve  Batman düzeni sağlamak için bir kere daha Batcave’ den çıkıyordu. Henüz Arkham City hikayesini tamamlayamamış olanlar için spoiler vermemek adına oyunun sonunda olanlardan bahsetmeyeceğim ama düzen sağlandıktan sonra yeniden akıl hastanesine kapatılan  süper suçlular şanslarını son bir defa denemek için Scarecrow önderliğinde toplanıyorlar serinin son oyunu Arkham Knight oyununda. Bu süper suçlular arasında sembolleşmiş isimler olan Harley Quinn, Two- Face, Penguin gibi isimlerin yanında Kara Şövalye Evrenine bu oyunla birlikte giriş yapacak olan ve oyuna ismini veren Arkham Knight olacak. Bununla birlikte Arkham Knight’ ın oyunun baş kötü adamı olması bekleniyor.

Arkham Knight Bu oyunun kendisinden önceki oyunlardan ayıran iki büyük farkı var. Birincisi, bu sefer olaylar Arkham’ da değil Gotham da geçiyor. İkincisi ise belki de Batman hayranlarını en çok heyecanlandıracak yenilik olacak. Bu yenilik büyüyen haritayı daha kolay kat etmemizi sağlayacak olan, Batman’ in efsanevi aracı Batmobil’ in kullanıma açılması.  Zaten ilk oyundan bu yana oyuncuların şikayet ettiği birkaç önemli başlıktan birisiydi Batmobil’ in kullanılamayan bir obje olarak olduğu yerde durması. Arkham Knight projesinin başındaki isimlerden Martin Trembley bu oyun için fazlaca iddialı açıklamalarda bulunuyor. Trembley’ e göre bu oyun hem Arkham serisinin hem de yeni nesil konsolların( PlayStation 4, Xbox One) en iyi oyunu olacak ve oyunculara gerçekten Batman olup Gotham City’ nin üstünde uçmak, karanlıkta yalnız bir savaşçı olma deneyimini yaşatacak. Bu noktada üzülerek belirtmek gerekir ki oyun sadece bilgisayar, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkacak. Oyunun çıkış videosuna bakarsak Martin Trembley tüm söylediklerinde haklı çıkacak gibi görünüyor ama tabi ki net bir görüş bildirmek için oyunun çıkışını beklemek zorundayız. Dağıtıcı firmadan gelen son haberlere göre  14 Ekim’ de Kara Şövalye bizim kontrolümüzde ki son  Arkham  macerasına çıkacak.

Leave a Reply

2 comments

  1. çağatay köybaşı

    Gerçekten okurken bile heycanladim koltugumda iki kere yer degistirdim. Batman hayranlarini mukemmel bi oyun bekliyo. Umarim tanitim kadar iyi cikar:)

  2. Erdi Başarır

    Sukur sonunda batmobili acmislar legoda bile surebiliyoduk isabet olmus.