Eğer 90’larda çocuk olmuş birisiyseniz muhakkak televizyonda yayınlanan Örümcek Adam çizgi filmlerine denk gelmiş ya da bir şekilde elinize herhangi bir çizgi romanı geçmiştir. İlk görüşte hepimizi büyüleyen bu karakterin kökenleri 1962 yılına dayanıyor. Marvel yazarları okuyucuların yaşlarını ve tercihlerini göz önünde bulundurarak bir süper kahraman yaratmaya karar verirler ve hemen ardından genç, eğlenmeyi seven, süper kahraman sıfatına yakışır şekilde fantastik işlere imza atan Örümcek Adam ortaya çıkar. Doğal olarak bu durumu takiben, her tutan ürün Hollywood’ da elden geçirilir ilkesiyle Örümcek Adam temalı filmler, çizgi filmler, oyunlar üretilmeye başlandı. Bazısı cidden beğenildi ve kalbur üstü yapımlar olarak koleksiyonlarımıza girdi, bazıları ise tam bir üvey evlat muamelesi gösterilerek tarihin tozlu sayfalarında bırakıldı.

Aslında çizgi romanlar hep üst düzey kalitede seyretse ve değerlendirilmeye ihtiyaç duyulmasa bile filmler için durum bu olmadı, olamadı, elli iki yıldır. İlk beğenilen seri Örümcek Adam markası 40 yaşına bastığı yıl, Tobey Maguire’ ın baş rolünde oynadığı üçlemeyle yaratıldı. Kaldı ki bu seri başarı seviyesi olarak ne yazık ki ikinci filmde ulaştığı zirveyi, üçüncüsünde yerle bir etmiştir bana göre.  Tam da artık Örümcek Adam temalı filmler sinema ömrünü tamamladı diyerek hayal kırıklığına boğulduğumuz anlarda umut veren bir haber aldık örümceğin 50.yaş gününde. Yeni bir seri! bir öncekine göre çok daha başarılı ve gerçekçi olan bu seri doğal olarak sevilip benimsendi ve hatta bugün (25.04.2014) ikinci filmi vizyona girdi.

1Serinin tutulduğunu gören fırsatçı, oyun yapımcıları da tabi ki tereddütsüz sıvadılar kollarını ve The Amazing Spider-Man markasını taşıdılar bilgisayarlarımıza,konsollarımıza. İlkin günahı olmaz derler ama yine de biraz toplama oyun havası vardı. Yani Batman- Arkham serisinin dövüş mekanikleri, Assassin’ s Creed serisinin materyal toplama görevleri derken hikayenin ilginçliği bile oyunu sıkıcı bir kopya olmaktan kurtaramamıştı.

Şimdi, ikinci filmin oyununun satışa çıkmasına dört gün kala oyunla ilgili tahmin ve yorum yapmamıza yetecek kadar materyal var elimizde. Gerek videolar gerek ise yapımcı firmanın açıklamaları bize oyundaki düşmanlar, mekanlar, görevler ve hikaye konusunda çok fazla bilgi veriyor.

Bu oyunda belki de hiçbir Örümcek Adam oyununda karşılaşmadığımız kadar çok, Marvel evreninde sembol olmuş düşmanla karşılaşacak ve üstün gelmenin yollarını arayacağız. Peki kim bu düşmanlar derseniz, Kraven The Hunter, Electro (hem filmde hem de oyundaki baş düşmanımız), Black Cat, Kingpin( klasik bir, her şeyin ardındaki para babası kötü adam), Green Goblin ve sürpriz olarak Carnage olacak karşımızda. Tabi ki sokak çeteleri ve Oscorp şirketinin savunma birimleri de cabası. Bu noktada Kraven’ a bir parantez açmak gerekiyor çünkü videolarda Kraven bir akıl hocası, bir yardımcı gibi gösteriliyor ama adının avcı olmasının bir sebebi var. Kendisi hayvan olan ya da hayvan temasına sahip hiçbir şeyden hoşlanmıyor ve avlama çabası gösteriyor. Bu yüzden bekleyip ne olduğunu göreceğiz. Bir ek parantezi de Carnage hak ediyor. Çünkü klasik hikayenin aksine bu sefer önce Venom değil Carnage karşımıza çıkıyor ki bu da uyarlamanın nereye, nasıl gideceğini kafamızda kurmamızı engelliyor. Bakalım bu değişimi nasıl yerleştirecek hikayesine, yapımcılar.

3Oyunun grafiklerinde ilk oyuna nazaran pek bir değişim göze çarpmıyor. Aynı grafik motoru kullanılmış ikinci oyunun yapımında da. Görevler de neredeyse aynı. Olay yerinin fotoğraflarını çek, masum kişileri çetelerden kurtar vs. Değişen ve değiştirilmesi tamamen doğru olan yegane şey şu ki, Örümcek Adam artık bulutlara ağ atarak değil daha gerçekçi bir biçimde  binalara ağ atarak yolculuk ediyor şehirde. Sevdiğim bir diğer özellik ise ilk oyunda da olan zamanı yavaşlatıp bir saniyede birden çok hareket yapmamıza olanak sağlayan örümcek refleksi. Pek gerçekçi görünmese bile, kullanımı ve işe yararlığı sevdiriyor kendini. Kaldı ki bunun bir süper kahraman oyunu olduğunu düşünürsek bazı şeylerin biraz abartılması da çok yadırganamaz. Eklenen son özellikse yine devşirme bir özellik olan örümcek hissi. Bunu genelde saldırı yaklaşırken kaçmak için kullanır örümcek ama oyunda bu özellik biraz daha Batman’ in dedektif modu özelliğinin uyarlaması olarak kullanılıyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi oyun, 29 nisanda tüm platformlar(PC, PS3- 4, Xbox 360, Wii, Android)  için çıkacak. Umarız ilk oyunun sıkıcı ve kopya görüntüsü bu oyunda aşılır, bu sayede Spider-Man’ e yaraşır, güzel, heyecanlı ve koleksiyonlarımızda yer edecek bir oyuna kavuşuruz.

https://www.youtube.com/watch?v=NUXS8c5QatQ&hd=1

Leave a Reply

1 comment

  1. bekir

    Vay canına