Eğer bir futbol severseniz sizi en çok heyecanlandıracak ve dört yıl sabırsızlıkla bekleyeceğiniz en büyük organizasyon hiç şüphesiz Dünya Kupasıdır. Bir ülkenin en önde gelen yirmi üç futbolcusunu, dünyanın en iyi futbol ülkesi olma yolunda sahada savaşırken izlemek eşsiz bir zevktir. Bildiğiniz üzere ne yazık ki ülkemiz en son 2002 Dünya Kupası’ na katılabilmişti ve bu yüzden on iki yıldır bu turnuvaya hasretiz ama FIFA 2014 World Cup oyunu bize bu konuda da bir şans sunuyor. Bu konuya ilerleyen satırlarda tekrar değineceğiz ama öncelikle gelin genel bir değerlendirme yapalım.

Adından da anlayacağımız üzere bu oyun Fifa 2014’ ün Dünya Kupası versiyonu ve bu yüzden normal versiyonu oynamış bir oyuncu için Dünya Kupası çok büyük farklar ve bambaşka deneyimler yaşatacak bir oyun gibi gelmeyecektir. Peki bu durum oyunu kötü mü kılıyor? Tabi ki hayır. Gerek üst düzey grafikleri gerekse oturmuş oyun mekanikleriyle, kesinlikle oynanması gereken bir oyun.2

Oyuncuların, saha zemininin, stadyumun, seyircilerin ve hatta formaların görüntüsü o kadar gerçekçi ki zaman zaman gerçekten Dünya Kupası’nda bir maç izliyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz.

Tabi ki oynarken sizi içine çeken tek etken grafikler değil. Aynı şekilde maç esnasında oyuncuların çeşitli durumlara verdiği tepkiler,  topla ya da topsuz hareketlenmeleri, savunma ve hücum organizasyonlarında ki etkinlikleri gerçekçiliği bir derece daha yukarı taşıyor. Belirtilmesi gereken bir diğer özellik ise köşe atışı organizasyonlarında yıllar önce bırakılmış olan taktik belirleme özelliğinin geri getirilmiş olması ki oyun içinde çok işe yarayabiliyor bu. Yapımcılar Fifa 2014 ün orta-kafa-gol üzerine aldığı tepkilerden sonra daha zor bir hale getirmişler bu durumu. Çünkü bildiğiniz gibi kafa toplarında etkili bir oyuncunuz varsa kanatlardan kestiğiniz bir orta, eğer karşınızda savunma yapmayı çok iyi bilmeyen bir oyuncu varsa muhakkak golle sonuçlanıyordu. Hatta şansınızı biraz zorlarsanız kısa boylu bir oyuncuyla iri yarı bir stoperin sağından solundan bir şekilde kafa vurup topu ağlara gönderebiliyordunuz rahatlıkla. Ben bu taktikle Dünya Kupası’ nı alırım diyorsanız üzülerek söylemem gerekir ki belirli bir zorluk seviyesini (semi-pro diyebiliriz) aştığınız anda bunu yapmak neredeyse imkansız hale geliyor ki bu gerçekten güzel bir özellik olmuş.3

Grafik ve oynanışla ilgili değerlendirmeleri yaptığımıza göre artık oyunun içindeki modlara değinebiliriz. Oyunda 5 farklı mod bulunuyor. Bunlar: 2014 Fifa Wold Cup Brazil (grup aşamasından itibaren finallere kadar uzanan mod) , Captain Your Country( seçtiğinz bir milli takımda, seçtiğiniz bir oyuncuyla kaptan olma mücadelesi verdiğimiz mod) ,  Road To The Fifa World Cup( eleme gruplarından itibaren dünya kupası macerası ki bu modda Türkiye’ yi de Dünya Kupası’ na dahil edebiliriz istersek), Story Of Qualifying ( eleme gruplarından seçilen kritik maçlarda ki bazı anları oynama seçeneği ki belki de en ilginç moddur bu yüzden), son olarak ise Story Of Finals( Dünya Kupası start almadan oynayamayacağınız bir özellik. Zaten şu ara girmek isterseniz kalan süreye otuz dört gün ve yirmi yedi dakika gösterecektir sayaç. )

Toparlamak gerekirse Fifa 2014’ ün bir diğer versiyonu olan Dünya Kupası kesinlikle oynanmaya değer bir yapım olmuş. Oyunun müzik ve yorumcuları da sizi oyuna ısındıran bir başka etken. En azından 2010 da olduğu gibi vuvuzela sesi dinlemiyoruz. Eğer Fifa 2014 ü beğendiyseniz Dünya Kupasını da bir o kadar seveceksiniz.

Leave a Reply