Land Rover, “görsel keşif konsepti” adı altındaki görünmez kaput projesinin videosunu paylaşıma açtı. Bu konsept önümüzdeki ay düzenlenecek olan New York Uluslar Arası Otomobil Sergisinde gösterilmesi planlanıyor.

landroverdem

 

 

Görünmez ya da başka bir deyişle şeffaf kaput aslında adıyla aynı anlamı taşıyor. Bu yeni nesil teknoloji araba hareket halindeyken motor kapağı ile motorun neredeyse şeffaf görünmesini sağlıyor. Bu olay, sürücünün tekerleklerini ve üzerinden geçtiği araziyi net bir şekilde görmesine olanak sağlıyor böylece engebeli arazilerde şoför çok daha rahat bir kullanım olanağı bulabiliyor. Aynı teknoloji şoförün şehir yollarının küçük çukurlarında da rahatlamasını sağlıyor. Bu yenilikteki asıl amaç sürücüye etkileyici ve yeni bir sürüş deneyimi yaşatmak.

 

1-landroverdemPeki nasıl çalışıyor? Aslında sistem oldukça basit. Otomobilin altına yerleştirilen bir kamera sürüş anında yolu çekiyor. Devamında bu kamera görüntülerini ön cama aktaran sistemle sanki kaput yokmuş gibi gözüküyor. Sonuç olarak bu basit sistem arabanın ön tarafında neler olduğunu görmek noktasında yeni bir deneyim sağlıyor. Bu aracın bir arazi arabası olan Land Rover olduğunu düşünürsek bu özellik daha da önem kazandırıyor.

Bunlara ek olarak bu teknoloji yolun eğimini, aracın hızını, hangi viteste olduğunu ve bunun gibi bilgileri arabanın camında görme olanağı sağlıyor ve bu da sürücüye daha kontrollü bir sürüş imkanı veriyor. Görünmez kaput otomobil sanayisindeki değişimin sadece küçük bir parçası. Daha az stres, daha güvenli ve daha keyifli bir sürüş için canla başla çalışılıyor günümüzde. Şirket temsilcileri önümüzdeki 25 yıl içerisinde, otomobil sanayisinde belki de tarihin en büyük değişimine tanık olacağımızı iddia ediyorlar. Eğer görünmez kaputu bir işaret olarak görürsek, haklı oldukları aşikar.

 

[box_light]Kaynak[/box_light]

Phys.org

 

 

Leave a Reply