Albert Einstein hiç şüphesiz bilim tarihinin ve hatta insanlık tarihin en önemli figürlerinden biridir. Sadece fikirleriyle değil yaşam tarzıyla da incelenmeye fazlasıyla müsait bir insandır. Onu hayatını anlatan pek çok kitap, belgesel ve film gibi içeriklere ek olarak 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 20.00’dan itibaren Natinonal Geographic Channel’da bir de dizi başlayacak. Deha isminde yayınlanacak bu diziye, fragman ve yapılan açıklamalar dikkate alındığında ciddi bir yatırım yapılmış gibi gözüküyor.

            Deha’nın yapımcılığını Brian Grazer ve ünlü yönetmen Ron Howard’ın şirketi İmagine Television şirketi üstleniyor. Başrollerinde ise Karayip Korsanlarından hatırlayacağınız Geoffrey Rush ve genç Einstein’ı oynayacak olan Johnny Flynn rol alıyor. Dizi Einstein’ın bilimsel başarılarına ek olarak insani yönünü, tutkularını ve karmaşık duygularını da anlatmayı hedefliyor. Bu yapım National Geographic’in ilk senaryolu eseri olmasıyla dolayısıyla da önemli.

            Albert Einstein’ı anlatmak bu diziyle başlamadı ve hiç şüphesiz bu diziyle de bitmeyecek ve biz bu yapımın Einstein külliyatında nasıl bir yere sahip olacağına dizinin ilk bölümüyle birlikte şahit olmaya başlayacağız. Diziye harcanmış emek hiç şüphesiz bir heyecan yaratıyor.

Einstein üzerine yazdığım diğer yazılar:

Kaynak

 

 

Leave a Reply