Bir Çift Eldivenle Müzik Yapmak “AURA”

0Sadece ellerinizi kullanarak, indirip kaldırarak, döndürerek, sağa sola açarak müzik yapmayı hayal edin. Bir enstrümanın kalıplarına, kurallarına ihtiyaç duymadan özgürce müzik yapmayı. Bunu size kim mi sağlıyor? Cornell Üniversitesi son sınıf öğrencisi Ray Li elektronik müzik enstrümanı Aura’yı tasarladı ve bunun hayata geçirilmesine imkan sağlayan da yine son sınıf öğrencisi ve yazılımcı olan Michael Ndubisi oldu. Li bu projenin asıl amacının en sezgisel enstrümanı yapmak olduğunu söylüyor.

Peki nasıl çalışıyor? Aura’yı çalmak için manyetik alandaki ellerimizin pozisyonlarını ve hareketlerini algılayan sensorleri kurmak gerekiyor. Ardından yapmamız gereken oldukça basit. Elimizi kaldırıp indirmemiz sesin perdelerini ayarlıyor. Ellerimizi iki yana açıp kapamak sesin şiddetini ayarlıyor. Parmaklarımızı kapatmak sesi boğuyor. Ellerimizi bükmek ya da döndürmek sesi çarpıtıyor. Bu şekilde sesin kontrolü tamamen sizde oluyor.

Li ilk elektronik enstrümanını bir üniversite proje ödevi olarak ikinci sınıfında yaptı. Elektronik bir çello. Tellerinin yerinde iletken şeritler olan ve sağ elinde de sesi kontrol etmeye yarayan bir denetim kolu bulunan çello ama bu ona yetmedi. Bir denetim kolundan daha fazlasını istiyordu. Artık sesi direk olarak elleriyle kontrol edebiliyor.

Sesin kontrolü elimizde. Enstrümanı kullanacak icracıya da öğretilirse çok güzel müzik şölenleri yaratabilecek bir icat. Hem de bir senfoniye ihtiyaç olmadan, sadece ellerimizi kullanarak. Bana göre henüz sesin kalitesi açısından düşünürsek biraz daha geliştirilmesi gerekiyor ancak bunun bir üniversite proje ödevi olarak başladığını düşünürsek daha uzun bir yolu var Aura’nın.

26 Martta Cornell dönem sonu etkinliğinde Aura’ın bir konser vermesi planlanıyor. Bakalım bir üniversite öğrencisinin bu yaratıcı fikrini biz ne zaman görebileceğiz?   

[box_light]Kaynak[/box_light]
physc.org

Leave a Reply