awesome_bmw_logo_wallpaper-other

BMW,  Karl Freidrich Rapp  tarafından 1913 yılında Münih’de kurulmuştur. BMW’nin açılımı ise Bayerische Motoren Werke yani Bavyera Motor Fabrikası anlamına gelmektedir. Başlarda uçak motoru üreten firmanın fabrikaları, 1945 yılında 2.Dünya Savaşı sonrasında kullanılmaz hale gelmiştir. BMW ‘nin geri dönüşü ise 1960’lı yıllarda ürettiği spor araba modellerini piyasaya sürmesi ile yeniden ivme kazanarak, ilerleyişine devam etmiştir. Fabrikaları kullanılmaz hale geldikten sonra tekrar motor üretimine geçene kadar mutfak ve bahçe malzemeleri üreten şirketin, başlarda uçak motoru üretmesinin iddiaya göre BMW’ye önemli etkisi ise amblem olmuştur; mavi-beyaz parçalı bu amblemin, mavi parçalarının gökyüzünü, beyaz parçalarının ise uçak pervanesini işaret ettiği söylenilmektedir.

 

yeni-bmw-2-serisi-coupe-8

1960’larda başladığı spor araba devrimine halen devam etmekte olan BMW, bunu son olarak bu sene yeni olarak tanıttığı 2 ve 4 serisi coupé arabaları ile devam ettirmiştir. BMW 2 serisinin, ülkemizde mevcut olan modeli 220d. Peki, bu seri ne gibi özellikleri bünyesinde barındıracak sorusuna gelirsek, uzunluk ve genişlik olarak 3 serisine oranla daha küçük. Teknik verilere bakarsak, araç Twin Power Turbo dizel 2000cm3 silindir hacimli 184HP’lik boyutuna göre gayet kuvvetli bir motora sahip, bunun performansa katkısını ise 0-100km/sa aralığını 7.1sn gibi kısa bir sürede alması sayesinde rahatlıkla görebiliriz. Fabrikanın verdiği yakıt verileri ise 100 km başına, şehirlerarası 4,1lt. ve şehir içi 5,9lt. tüketim değerlerine sahip 220d. Her ne kadar kullanımdan kullanıma bu değerler farklı boyutlara ulaşsa da 2000cm3 silindir hacimli dizel bir motor için bu tüketim verilerinin gayet iyi olduğunu da belirtmek isterim. Şanzıman olarak ise BMW, piyasadaki en iyi verilere sahip olan 8 ileri otomatik Steptronic şanzımanını kullanmış ve iyi yakıt değerleri de bu şanzımanın verimliliğinden kaynaklanmıştır.

bmw-4 serisi-2014-coupe

4 serisine gelecek olursak, genişlik ve uzunluk bakımından 3 serisinden büyük olan bu seri BMW’ye göre sürüş keyfi için tasarlandı. Türkiye’de iki motor seçeneği ile piyasaya sürülen 4 serisinin sahip olduğu bu motorlardan biri,100 km başına, şehirlerarası 4,1lt. ve şehir içi 5,4lt.yakıt değerlerine sahip 2000cm3 silindir hacimli 184HP’lik dizel motor, diğeri ise BMW’nin akıllı 4×4 sistemi xDrive ile beraber sunulan ve 100 km başına, şehirlerarası 5,5lt. ve şehir içi 8,7lt. yakıt değerlerine sahip 2000cm3 hacimli 245HP’lik benzinli motor. Şanzıman olarak ise yine 8 ileri otomatik Steptronic şanzıman kullanılmış. Dizel motora sahip 420d modeli 0’dan 100km/sa hıza 7.3 sn. de ulaşırken, benzinli

bmw-4-serisi-coupe_443671motora sahip 428i xDrive modeli ise bunu 5.5 sn. de ulaşıyor. İç genişlik ve konforu ile karşı konulmaz bir sürüş keyfi vaat eden 4 serisi, performans değerleri ile de cazibesine cazibe katıyor.

Spor arabalarda yaptığı bu ataklar ile hem tasarım hem de performans olmak üzere birçok alanda en iyiye oynayan BMW, bu seriler ile her geçen gün otomobil severleri baştan çıkarmaya devam ediyor.

 

 

 

 

Bu yazı en son 07.04.2014 00:08 ‘de düzeltilmiştir.

Leave a Reply

3 comments

 1. burak

  2 serisi Turkiyeye geleli 1 ay oluyor. Ayrica benzinli degil ilk dizel olarak geldi.Türkiyedeki fiyat listesine bakabilirsin

 2. Taha Yaşar Erdoğan

  Merhabalar Burak,
  Yazının hatalı kısmı düzeltilmeye çalışılmıştır. İlgi ve dikkatiniz için teşekkür ederim.

 3. Fakrullah Başkan

  ben şahinen başkasına binemeyenlerdenim