Yapıştırılabilir Elektronik Yamalar Sayesinde Anlık Sağlık Durumu Gözlemlenebilecek

140403212615-largeYoksa siz hala bileğinize veya belinize spor yaparken sayaç mı takıyorsunuz? Onlar 2013’te kaldı.

Illinois ve Northwestern Üniversitelerindeki mühendisler, yumuşak ve yapıştırabilir elektronik yamalar tasarladı. Bu elektronik yamalar deriye yapıştırılıp, kişinin sağlık durumuna dair tüm bilgileri kablosuz ağ bağlantısıyla istenilen yere iletebiliyor.

Deri üzerine geçici dövme gibi yapışan cihaz, sahip olduğu elektronik bileşenleriyle birlikte özel bir mikroakışkan yapısıyla  esnek bir yapıya sahip. Bu sayede derinin hareketine hiç bir engelde bulunmuyor. Parça günlük olarak sağlık verilerini izlemek için kullanılabiliyor.  Tüm güncel bilgileri kablosuz ağ bağlantısıyla cep telefonuna veya bilgisayara doğrudan yollayabiliyor. EKG ve EEG testi gibi bir çok kablo, bağlantı veya bant gerektiren testler açısından da bir devrim niteliği taşıyor. Çünkü elektronik yama sayesinde kablolara ve bağlantılara ihtiyaç kalmıyor.

Northwestern Üniversitesi profesörü Yonggang Huang,  bu cihazı kişilerin günlük aktivitesini engellemeyecek biçimde, onların sağlık durumunu 7/24 izleyebilmek amacıyla tasarladıklarını belirtiyor.

microfluidics_v

Yama büyük mühendislik kahramanlıklarının “küçük” bir tasarımı, tabi içindeki dolambaçlı kabloları, güç  bobini, sensörleri ve daha fazla sayıda elektronik bileşenleriyle(!). Illinois Üniversitesi profesörü John Rogers, “ Bir kol saati tipi cihazla vücuda dair bilgileri ölçmek tam kesin verileri vermeyebilir, çünkü bağıl hareket ve bir çok neden doğru ölçüm olmasını engeller. Bu cilde monte olabilen cihaz sayesinde daha net ve kesin bilgilere ulaşılabilir ” diyerek cihazın ölçüm konusunda yanılma payının düşük olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, gelişmiş ve entegre sisteme sahip bu cihaz sayesinde hastaların sağlığını izlemenin yanı sıra, hasta farkında olmasa bile sorunların tespitini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Buna örnek olarak ise Rogers’a göre veri analizi ile Parkinson hastalarına yardımcı olunabilecek.

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

News Illinois

Science Daily

 

Leave a Reply