Massachusetts Institute of Technology profesörleri tarafından uzun süredir yapılan bir araştırmayla 3-boyutlu yazıcı ile bastırılan parçalar sayesinde robotlar oluşturulabiliyor. Bu yıl düzenlenen Uluslararası IEEE Konferansında, robotik ve otomasyon üzerine bir araştırmanın sonucunda yeni bir fikir ortaya atıldı: ısıtılabilir robotlar. Araştırmacılar, 3-boyutlu yazıcı ile bastırılan robot parçalarının ısıtılması ya da diğer söyleyişle pişirilmesi sonucunda parçaların otomatik olarak birleşerek, öngörülen tasarımda 3 boyutlu bir robot formuna dönüştüğünü gösterdi. Bu konuya dair çalışmalar temel olarak iki aşamadan oluşmuş. Çalışmalardan ilki, 3 boyutlu bir yapının özelliklerini alıp, 2 boyutlu kalıplar haline getiren, kendi kendine katlanabilir ve yeniden üretilebilir plastik bir yapıyı sağlayan sistemi tarif ediyor.Çalışmalardan ikincisi ise, kendi kendine katlanır, lazer kesim malzemelerinden elektronik elemanların nasıl oluşturulduğunu açıklıyor. Araştırmacılar, direnç, bobin, kapasitör gibi elektronik elemanların tasarımlarının yanısıra, robotların hareketini sağlamak amacıyla oluşturulmuş elektromekanik kasların da tasarımını tamamlamış.

140530124420-largeAraştırmacılardan Daniela Rus, “Böyle bir donanım düzenleyici sisteme sahip olmak en büyük hayalimizdi. İstediğiniz herhangi bir tasarımı hayata geçirebiliyorsunuz. Örneğin kedimle oynayan bir robot istiyorum veya yerleri temizleyen. Bu durumda üst düzey özelliklere sahip bir robot belirtildiğinde, çalışan bir robot tasarımı hayata geçirilebiliyor.” diyerek araştırmanın etkilerini ifade ediyor. Karşılaştıkları problemleri ise matematiksel modeller kullanarak aştıklarını ekliyor.

 

Araştırmadaki anahtar faktörün “açılar” olduğu belirtiliyor. Parçalar ısıtıldığında, tabaka üzerindeki kıvrımlardaki açıların kontrol edilebilmesi için yeni bir teknik geliştirildiği ifade ediliyor. Daniela Rus, “Bu karmaşık sistemde her bir kenar aynı anda hareket ediyor ve kontrol ediliyor, tüm kenarların hareketine müdahale edilerek onların doğru geometrik yapıyı oluşturması sağlanıyor.” diyerek işleyişi genel olarak açıklıyor.

 

[box_light]Kaynakça[/box_light]

Science Daily

 

 

Leave a Reply