Doğayla Barışık Enerji Sistemleri İçin

Kaliforniya’nın Altamont bölgesinde yılda yaklaşık 100 kaya kartalı rüzgar türbinlerine çarparak hayatını kaybediyor, yani yaklaşık 8 megavat enerjiye karşılık olarak bir kartal.

Brad Fedy ve Jason Tack potensiyel rüzgar türbini alanlarını kartalların yuvalarının bulunduğu noktalara göre belirleyen bir çalışma yaptılar. İkili, önerdikleri noktalar yeni inşa edilecek türbinler için tercih edildiği sürece kartal ölümlerinin azalacağını öngörüyor.

Waterloo Üniversitesi Çevre Fakültesi’nde profesörlük yapan Brad Fedy ve Kolorado Devlet Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Jason Tack, Wyoming çevresindeki yuvalanma alanlarını, çevresel faktörleri modellerindeki değişkenler olarak kabul edip, rüzgar türbini yapımına elverişli olan alanlarla kıyaslayarak çeşitli modeller yarattılar. Çalışmalarının sonuçları PLOS ONE dergisinde yayınlandı.

Artan ölüm oranları uzun zamandır varlıklarını sürdüren kaya kartallarının geleceğini tehdit etmenin yanı sıra rüzgar türbinlerinin sağlıklı çalışmasına da engel oluyor. Bir kaya kartalı türbine çarptığında türbin arızalanıyor ve yüksek ihtimalle hatırı sayılır bir süre boyunca işlevsiz hale geliyor. Bir türbinin durması da ondan sorumlu olan personelin para cezasına çarptırılması anlamına geliyor.

“Hayvanları ve onların yaşam alanlarını tehlikeye atarak yenilenebilir enerji projelerini gerçekleştirmek yenilenebilir yaşam felsefesine aykırı düşüyor.” diyen Profesör Fedy çalışmalarının sürdürülebilir enerji projelerinin doğal yaşamı bozmadan da yapılabileceğini ve ileri taşınabileceğini gösterdiğini ekliyor.

Kaya kartalları ABD’de tehdit altında olan türler arasında. Doğru yuvalanma verilerini kullanarak yaratılan modeller yardımıyla sürdürülebilir enerji projeleri kaya kartallarına yönelik ekolojik endişeleri ortadan kaldıracak şekilde gerçekleştirilebilir. “Kaya kartalları sadece bir örnek” diyor Profesör Fedy. Araştırmalarının arazi yönetim birimleri ve yenilenebilir enerji endüstrisi arasındaki iletişimi daha güçlü ve sağlıklı kılacağını vurgulayan Fedy, çalışmalarının şimdiye kadar kurulmuş türbinlere dair bir iyileştirme sunmadığını ama yeni kurulacak türbinleri daha da doğa dostu yapacağı kanısında.

 

[box_light]Kaynaklar[/box_light]
Science Daily

Leave a Reply