Bu Haber 5 Saniye İçinde Kendini Yok Edecektir

Hepimizin “Görevimiz: Tehlike” filminden bildiği üzere Ethan Hunt (Tom Cruise)’a mesaj getiren kayıt cihazı mesajını ilettikten sonra kendini yok ediyor. ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (SBİAPA) da günümüzde bu teknoloji üzerinde çalışmakta ve anlaşılan o ki bu konuda gayet iyimserler.

SBİAPA teknolojiyi gerçekleştirmek için IBM ve PARC (Xerox’un bir şirketi) şirketiyle çalışıyor. ABD’nin üzerinde hayli zaman harcayıp geliştirdiği üstün teknolojisini düşmanlarına – ya da dostlarına(!) – kaptırmamakta ne kadar kararlı olduğu çok açık değil mi?

Açıklamasında savaş alanında kullanılan tüm elektronik araçların amaçları dahilinde kullanılıp kullanılmadıklarını kontrol etmenin çok zor olduğunu belirten SBİAPA ise bu nedenle kurguladıkları teknolojinin işlerine çok yarayacağı inancında.

Örneğin bir rehin alma durumunu göz önünde bulunduran SBİAPA, mide asidiyle temas edince de çözünüp kendini yok edebilen bir elektronik devre yaratma arayışında. Her ne kadar rehin alınan için önemli bir fark yaratmayacak da olsa.

Ele geçirildiği fark edilen elektronik araçlar için ise – örneğin yüksek çözünürlüklü kameralar – askeri komuta merkezinden araca gönderilen belirli bir sinyalle aracın kendisini yok etmesinin sağlanması düşünülmekte.

Ayrıca parçaları ayrıştırılıp araştırılabilecek daha büyük araçlar için – örneğin dronelar – de sinyal sistemi kurulması planlanmakta. Ancak elbette bir şekilde bu sinyal ilgili araca ulaşmazsa diye alınan önlemler de durumun hassasiyetini vurguluyor. Söz konusu dronelar için belirli bir g-kuvvetinin üzerine çıkıldığında – yani drone vurulup serbest düşüşe geçtiğinde – drone’un kendi hard diskindeki görüntüleri silmesi ve ileri teknoloji bileşenlerini yok etmesi sağlanacak.

 

SBİAPA düşmanlarının elbette ki 1.8-gigapiksellik ARGUS gözetleme sistemlerini ellerine geçirmelerini istemez.

 

Teknoloji günümüzde gitgide hızlanarak gelişiyor. Dolayısıyla – özellikle savunma sanayiinde – teknolojik gelişmelerin ulusal anlamda korunması gerek ülkelerin itibarı gerekse güvenlikleri açısından önemli bir rol taşıyor. ABD ise bu bağlamda ziyadesiyle teknolojik yeniliklere sahip ve aynı zamanda bu tür yeniliklere gebe bir ülke. Söz konusu araştırma programının başlatılmasının sebepleri arasında ABD’nin kendisini kendisine saklamak istediği açık.

SBİAPA adı geçen araçları üretmekte kullanmak üzere seçilecek malzeme konusunda, kararlaştırılacak üretim ve tasarım yöntemleri hakkında yardımcı olabilecek şirketler arayışında. Önerilen fikirlerin dışarıya çıkmaması için nasıl yöntemler var akıllarında, tahmin etmek güç olmadığı kadar acı da. Ama bir insana, izole de olsa, dolu bir hayat yaşatabilecek imkanları olduğu aşikar.

Haydi, çabuk olun, son 3 saniye!

Kaynaklar

http://www.extremetech.com/extreme/176199-this-story-will-self-destruct-in-five-seconds-darpa-begins-work-on-self-destructing-electronics

http://www.redorbit.com/news/technology/1113066378/darpa-developing-self-destructive-devices-020714/

Leave a Reply