Utah Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalara göre insanların sağ beynini ya da sol beynini daha fazla kullandığına dair herhangi bir kanıt yok.

İnsanlar beyinlerinin her iki lobunu da kullanır.

İnsanlar beyinlerinin her iki lobunu da kullanır.

Bugüne kadar müzik, resim, tiyatro gibi sanatsal alanlarda başarılı olan yaratıcı insanlar genellikle sağ beyinli, analitik düşünen, dil öğrenmede başarılı olan ve sayısal hesaplamalarda iyi olan insanlar sol beyinli şeklinde tanımlandı. Hatta bu durum kişilik özellikleriyle bile ilişkilendirildi.
Bu teorilerin aksine Utah Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda sağ beyin sol beyin teorisini doğrulayacak hiçbir bilimsel kanıt bulunamadı. İki yıllık bir çalışma süresince Dr. Jeff Anderson ve ekibi 1.000’den fazla insanın beynini konuşurken, koşarken, uyku esnasında, okuma esnasında ve sessiz olduğu anlar gibi çeşitli durumlarda inceledi. Tüm durumlar incelendiğinde herkesin beynin iki tarafını da kullandığı, bazı işlevlerin beynin sadece bir yarımküresinde gerçekleştiği saptandı. Ancak, katılımcıların hiçbirinde beynin bir yarımküresinin diğerinden daha etkin olduğu tespit edilemedi.
mukemmel-donanimi-ile-insan-beyni_591x270

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğinden Doç. Dr. Gayrati Devi ise beynin sadece sağ tarafını iyi kullanan veya beynin sadece sol tarafını iyi kullanan insan olmadığını söyledi.

İnsan beyninde kullanılmayı bekleyen milyonlarca ağ vardır.

İnsan beyninde kullanılmayı bekleyen milyonlarca ağ vardır.

Beynimiz ağlardan oluşur. Hesaplama yeteneği için ağ vardır, müzik yeteneği için ağ vardır, ezber yeteneği için başka bir ağ vardır. Kullandığımız ağa göre başarılı olduğumuz alanlar da farklılık gösterir.

Beynimizde farklı yerlerde, farklı zamanlarda farklı ağlar çalışıyor olabilir; fakat hepimizde aynı beyin vardır. Beynin sadece bir yarımküresinde özelleşmiş işlevler olabilir; ama bu kişinin beyninin o yarımküresini daha fazla kullandığı anlamına gelmiyor. Bu nedenle insan yeteneklerini sınıflarken beyni sağ ve sol ya da yarım, çeyrek şeklinde ayırmak artık doğru bir yöntem değil.

Her insanın toplumda işlevsel, etkin ve çok yönlü olabilmesi beyninin sağını solunu, çeyreğini yarısını kullanmasına değil, beynindeki her ağı ve her bölgeyi kullanmasına bağlıdır.

 

Kaynaklar:

Bilim ve Teknik Dergisi, sayı 551

Leave a Reply