Mars’a ”Selfie” Göndermek 1 Dolar

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Duke Universitesi öğrencileri Mars’a uydu gönderebilmek için ilginç bir yola başvurdular.

A2bY9DCCMAAT7fB

 

Mars’a zaman kapsülü gönderebilmek için yeterli bütçeye sahip olmayan üniversite öğrencileri “Time Capsule to Mars” projesi adı altında bir kampanya başlattılar. Öğrenciler 3 yıl içerisinde Mars’a göndermeyi planladıkları uydunun içine 2 terabayt büyüklüğünde bir bellek yerleştireceklerini ve isteyen herkesin 1 dolar karşılığında kendisini resimlediği Selfie fotoğrafını bu belleğe yükleyeceklerini açıkladılar.

 

 

Projenin hayat bulabilmesi için 30 milyon dolar yani 30 milyon Selfie gerekiyor. Ayrıca yüksek bağış yapılması durumunda Mars’a video göndermek de mümkün olacak. Projeyi üstlenen öğrenciler ‘’Mars’a Zaman Kapsülü’’fikirlerini şöyle açıkladılar:

“Bu proje dünyanın her köşesinden insanı kapsayacak. Bu zaman kapsülü ile herkes gelecekte Mars’a gidecek olan insanlara bir mesaj verme şansı yakalamış olacak. Kapsüle bırakılan mesajlar Mars’ta koloni kurmaya giden ilk insanlar için çok anlamlı olacak.”

16000’Mars’a Zaman Kapsülü’’projesinin başarıya ulaşması durumunda  Duke Öğrencileri Mars’a ilk özel uzay aracını göndererek bir ilki gerçekleştirecekler. Gençler bu projelerinin 3 yıl içerisinde başlattıkları kampanya sayesinde başarıya ulaşacağına ve gerekli parayı finanse edeceklerine inanıyorlar.

 

Proje detaylarını aşağıdaki internet sitesi üzerinden görebilirsiniz.
 www.timecapsuletomars.com

mars_selfie_2136015

[box_light]Kaynak[/box_light]

BBC – Türkçe

Leave a Reply