AKP, internete müdahale yetkisini arttıran bir yasal düzenleme hazırlığında. Özellikle Gezi eylemlerinde Başbakan Erdoğan‘ın interneti “baş belası” ilan etmesi sonrası hızlanan çalışmalarda sona gelindi.

AKP’li milletvekillerinin, alt komisyondan “torbalaştırarak” geçirdiği internete kapsamlı sansür teklifi meclise sunuldu ve onaylanması bekleniyor.

Ak Parti son internet sansürüyle özgürlük ve demokratiklesmeye giden yolumuza bir engel daha koyuyor.

Verilen teklife göre;

  •  Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
  •  Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.
  •  Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
  •  Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.
  •  Bakana ve TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
  •  Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.
''İnternetime Dokunma!'' eyleminden bir kare. - 2011

”İnternetime Dokunma!” eyleminden bir kare. – 2011

 

 Bu tasarı yasallaşırsa, iktidarın sosyal medyayı yönetebilmesi, herhangi bir yargısal karar olmadan  İnternette yer alan yayınlar üzerinde sansür uygulaması mümkün hale geliyor.

 

Koray Çalışkan’ın kaleminden olayı özetlemek gerekirse,

‘’..Mesela bir  bakan oğlu bir müteahhitle buluşmuş, bir ayakkabı kutusu teslim alıyor. Bunun belgesi de bi gazetecinin eline geçti, o da internet sitesinde videosunu yayınladı.
Çıkar çıkmaz bakan yavrusunun amcası onu kurtarabilecek. Mesele bu kadar basit..‘’

 

İnternet ifade özgürlüğünün hayat bulduğu tek alan olarak kalmışken onu yargı, kolluk kuvvetleri ve resmi olan olmayan diğer tüm kurumlar gibi hukukun alanını kısıtlayarak, her şeyi yürütmeye bağlayarak tümüyle ele geçirme ve düğmesini kontrol etmek derdindeler.

Sansürsüz internet hakkımız!

Sansürsüz internet hakkımız!

 

 

 

Kaynaklar:
soL portal
AteistForum

Leave a Reply