Falcon 9 Başarıyla Uzaya Gönderildi

800px-Launch_of_Falcon_9_carrying_CASSIOPE_(130929-F-ET475-012) 

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki özel Amerikan uzay ve havacılık şirketi SpaceX’e ait olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronotlar için 544 kg yiyecek ve deney amaçlı donanım -Dragon robotik kargo kapsülü- götüren insansız  roket TSİ Falcon 9 fırlatma rampasına yerleştirildikten sonra geri sayım ile başarıyla uzaya gönderildi.

 

Uzay çalışmaları ve araştırmaları konusunda oldukça yüklü bir ödenek sayesinde ilerleyen ve geliştirme yapan SpaceX, Falcon 9 800px-SpaceX_factory_Falcon_9_booster_tankile bir kez daha düşük maliyetli fırlatma rampası ve tekniğini denedi.  SpaceX, Falcon serisi ile uzaya düşük maliyetli ulaşım teknolojileri üzerinde çalışıyordu.

Firmanın uzaya güvenli şekilde uydu, uzay aracı ya da uydu malzemeleri taşımak için ürettiği Falcon 9, v1.1 versiyonu ile standart versiyona oranla yeni özellikler ile donatıldı. İlk olarak  54.9 metre olan uzunluğu 68.4 metreye, taşıma kapasitesi 10,450 Kg’dan 13,150 KG seviyesine çıkartılan roket, gücünü yeni Merlin 1-D motorundan aldı ve bu sayede daha önce kullanılan Merlin 1-C motoruna göre %60 oranında çok daha fazla güç elde edilmesi sağlandı.

 

Z2C-350x139 SpaceX, NASA ile yaptığı 1.6 milyar dolarlık anlaşma kapsamında üçüncü ISS görevini gerçekleştirdi ve Dragon kapsülüyle ikinci defa uzay istasyonuna donanım ve yiyecek gönderdi. Şirket, toplamda 12 kargo görevi gerçekleştirecek.

 

SpaceX, Dragon kapsülünü ve Falcon 9 roketini geliştirmek için NASA’dan 440 milyon dolarlık yardım aldı. Şirketin şuanki amacı, daha fazla taşıma kapasitesi olan Falcon Heacvy roketini gelecek yıl hizmete sokmak. SpaceX, ilk insanlı Dragon görevinin ise 2015’te yapılmasını amaçlıyor.

[youtube=”http://youtu.be/65zDaDSvIww”]

 

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

www.nasaspaceflight.com
www.spacex.com
www.uzay.com

 

Leave a Reply