Bilkent’te Bilim, Özgür Düşünce ve Sekülerizm Konferansı!

Bir çoğumuz Evrim Ağacı’nı ve yaptığı başarılı işleri duymuşuzdur, işte bu nadide topluluk büyük bir adımla bir ilke daha imza atıyor!

”Evrim Ağacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu (ODTÜ BİYOGEN) ile birlikte görev yapmakta olan, popüler ve akademik bir oluşumdur.”

Evrim Ağacı’nın  Richard Dawkins Vakfı ile ilk ortak projeleri olacak olan ”Bilim, Özgür Düşünce ve Süklerizm” etkinliği Evrim Ağacı’nın 1 yıla yakın süredir yoğun çalışmalarının sonucunda 29 Mart saat 09.00‘da Bilkent Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşiyor!

Etkinliğe, Prof. Dr. Richard Dawkins ile yapılan görüşmeler sonrasında doğrudan Dr. Dawkins’in isteğiyle Richard Dawkins Vakfı’nı temsilen, vakfın strateji ve politika direktörü Sean Faircloth katılacaktır. Sean Faricloth, özgür düşünce ve düşünce özgürlüğü konusunda uzun yıllardır Dünya’nın dört bir yanında çalışmalar yürüten, Richard Dawkins Vakfı’nın geleceğiyle ilgili yol haritalarını çizen ve “Attach of the Theocrats! How the Religious Right Harms Us All and What Can We Do About It” kitabının yazarıdır.

Bu önemli etkinlikte Evrim Ağacı, Türkiye’de özgür düşüncenin savunuculuğu konusunda kararlı adımlar atan Özgür Düşünce Hareketi, okulumuzun kıymetli öğrenci topluluklarından olan Fikir Kulüpleri Federasyonu BilkentBilkent Üniversitesi Genç Aydınlanma Kulübü ve Boğaziçi Üniversitesi Evrimin Genleri Topluluğu ile ortak olarak çalışacak. Buna ek olarak etkinlikte ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi’nden öğrenci toplulukları da katkılarını sunacak.

Bu etkinliğin başarısı büyük önem arz etmekte çünkü, Evrim Ağacı’nın gerçekleşmesini planladığı -hala görüşülmekte olan- ve bu etkinliğin başarısına bağlı olan bir sonraki etkinlik Richard Dawkins’in bizzat katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinliğin ana amaçlarından biri, Richard Dawkins’in Türkiye’de yine Evrim Ağacı tarafından düzenlenecek bir diğer etkinliğe katılımını teşvik edecek, sağlam ve etkili bir organizasyon çıkarabilmektir. Bu sebeple özgür düşüncelilere, hem Türkiye’deki bilimsel aydınlanma hareketi için, hem de Dawkins’in Türkiye’de bir konuşma yapması için büyük görev düşüyor! Dolayısıyla, okurlarımızın, öğrencilerimizin ve halkımızın katılımı  ülkemizdeki bilimsel aydınlanma hareketinin uluslararası platformda pekiştirilmesi açısından da son derece önemli..

bodsafis

Leave a Reply