Google gizli projelerini gerçekleştirdiği X laboratuarında ürettiği “Project Glass” gözlüklerini dün, resmi olarak tanıttı. Son bir yıldır internette bu “süper” gözlükler konuşulsa da, ilk kapsamlı haber Şubat ayında New York Times tarafından yayımlanmıştı.

Aslında çok yabancısı olmadığımız özellikleri bir araya getirip, kullanıcılara anında bilgi elde etme imkanı sunması bu gözlükleri diğer teknolojik ürünlerden farklı kılıyor. Sesli komut özelliği ve görüntüleri eş zamanlı olarak analiz etmesi de kullanıcılara digital ekranlarda harita üzerinden istedikleri güzergahları bulma, arkadaşlarının nerede olduğunu tespit etme, görüntülü sohbet başlatma, istedikleri sosyal ağa katılabilme ve kendilerine sesli notlar alma gibi olanaklar sağlıyor.

Bazı analistler, Google’ın gözlükleri tanıtmaktaki amacının teknoloji alanındaki yeteneğini ispatlamak olduğunu söyleseler de Google açıklamasında fütürist gözlüklerin “kullanıcılara dünyayı keşfetmek ve daha iyi paylaşım sağlanmasında yardımcı olmak için” üretildiğini belirtti.  Google yetkililerinden Babak Parviz, Steve Lee ve Sebastian Thrun, “Bu bilgiyi paylaşıyoruz çünkü kullanıcılarla bir diyalog kurmak ve değerli girdilerden yararlanmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Google’ın gözlükleri piysaya sürüp sürmeyeceği bilinmiyor fakat New York Times’a göre gözlükler 2012 yılının sonunda 250-600 dolar arasında bir fiyatla piyasaya sunulabilir.

Gözlükler, pratikte çok eğlenceli ve faydalı gibi gözükse de şimdilik kimse tüm bu bağlantıları gerçekleştirebilen bir elektronik cihazın gözümüze ve beynimize bu kadar yakınken bize verebileceği zararlar konusuyla ilgilenmemişe benziyor.  Yine de, geliştirilmeye çok açık olan bu gözlükler, 4-5 yıl sonra günlük hayatımızın bir parçası olacak gibi gözüküyor. Hatta Google, kullanım rahatlığı açısından, gözlükleri lens şeklinde bile geliştirebilir.

Google, yeni ürettiği gözlüklerin tanıtımı için, bir kullanıcının sesli komutlarla saat ve hava sıcaklığına baktığı, kahvaltı ederken gelen mesajları okuduğu ve arkadaşlarıyla buluştuğu bir video da yayımladı.

Google’ın videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz, iyi seyirler:

http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4

Leave a Reply