İnsan Kasından 1000 Kat Güçlü Yapay Kas Üretildi

[box_light] Bilim adamları tarafından, robotlara kendilerinden 50 kat ağır nesneleri hareket ettirme özelliği kazandıracak olan yapay kas geliştirildi.[/box_light]

Bilim adamları tarafından, robotlara kendilerinden 50 kat ağır nesneleri hareket ettirme özelliği kazandıracak olan yapay kas geliştirildi.

California Üniversitesi, Berkeley araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre, üretilen bu mikro boyutlu yapay kas, insan kasından 1000 kat daha güçlü. Vanadyum Dioksit adlı yalıtkan materyali 67 dereceye kadar ısıtarak iletken bir metale dönüştüren bilim adamları, bu esnada materyalin büyük bir direnç değerine eriştiğini gözlemlemiş.

 

Araştırmacılar, meydana getirdikleri bu muazzam güç sayesinde robotların, kendi ağırlıklarının 50 katı ağırlığındaki cisimleri boylarından 5 kat daha uzak mesafelere 60 milisaniye gibi kısa bir sürede atabileceklerini öne sürdü. Isıtma sürecinin ise  küçük bir ısıtma yastığı veya elektrik akımıyla gerçekleştirilebileceği belirtildi. Vanadyum dioksitin, ışığı absorbe ederek ısınması da optik yöntemlerle ısınmayı mümkün kılıyor.

 

Projeyi yürüten fizikçi Junqiao Wu, üretilen bu güçlü ve fonksiyonel mikro-kasın, küçük alanlarda yüksek seviyede fonksiyon gerektiren uygulamalar açısından büyük bir ilerleme olduğunu kaydetti. Bu keşifle birlikte yeni nesil, enerji verimi yüksek elektroniklerin yaratılabileceği düşünülüyor.

 

 

[box_dark]Referanslar[/box_dark]
NTVMSNBC

Leave a Reply